۷ توصیه مهم در تغذیه قبل از بارداری در طب سنتی

توسط مریم کوهشاری
2743 مشاهده

تغذیه قبل از بارداری در طب سنتی (Pre-pregnancy nutrition) اهمیت زیادی در سلامت جنین و مادر دارد. برای مثال گفته می‌شود اگر مادران قبل از باردار شدن غذاهای گرم مثل عسل طبیعی مصرف کنند، تاثیر زیادی در تعیین جنسیت فرزند آن‌ها دارد. حتی بسیاری نیز در مورد تغذیه قبل از بارداری برای زیبا شدن فرزند دچار تردید هستند. به طور کلی تغذیه سالم می‌تواند سلامت مادر را در طی دوران بارداری تأمین کند. همچنین سلامت جنین هم تا حد زیادی به سلامت مادر و تغذیه‌ی او بستگی دارد. پس این موضوع بیش از پیش اهمیت پیدا می‌کند. اگر شما هم به این تغذیه‌ی قبل از بارداری فکر می‌کنید، تا انتهای این مطلب با ما همراه شوید.
آنچه در ادامه می‌خوانید:

  • برنامه‌ی غذایی مناسب برای تأمین انرژی بدن
  • تغذیه قبل از بارداری برای بهبود معده
  • حذف فست‌فودها
  • مصرف میوه و سبزیجات قبل از حاملگی
  • مصرف غذاهای حاوی امگا۳
  • تأمین آهن خون با برنامه‌غذایی
  • مصرف غذاهای حاوی روی
تغذیه قبل از بارداری در طب سنتی اهمیت زیادی در سلامت جنین و مادر دارد.

برنامه‌ی غذایی مناسب برای تأمین انرژی بدن

یکی از نکات مهم برای تأمین سلامت مادران در طی دوران بارداری، مصرف غذاهایی است که قدرت بدنی آن‌ها را زیاد می‌کند. بسیاری از بانوان نسبت به تغذیه‌ی قبل از بارداری بی‌توجه هستند. در حالی که این موضوع در دراز مدت روی سلامت آن‌ها و جنین تاثیر منفی دارد. تغذیه قبل از بارداری باعث افزایش قدرت بدنی مادر می‌شود که سیستم ایمنی او را تقویت می‌کند. از جمله‌ی غذاهای مقوی که باید قبل از حاملگی مصرف شوند، می‌توان به گوشت، جگر، تخم‌مرغ، آب میوه‌های طبیعی و خرما اشاره کرد.

یکی دیگر از مواردی که قبل از بارداری باید به آن توجه کنید، سلامت سیستم گوارش و بخصوص معده است. اگر معده‌ی مادر ضعیف و بیمار باشد، در دوره‌ی بارداری روی سلامت شما و جنین اثرات منفی دارد. پس باید قبل از حاملگی به این مشکل فکر کنید.

تغذیه قبل از بارداری برای بهبود معده

یکی دیگر از مواردی که قبل از بارداری باید به آن توجه کنید، سلامت سیستم گوارش و بخصوص معده است. اگر معده‌ی مادر ضعیف و بیمار باشد، در دوره‌ی بارداری روی سلامت شما و جنین اثرات منفی دارد. پس باید قبل از حاملگی به این مشکل فکر کنید. برای حل این مشکل باید چندین ماه قبل از بارداری، از مصرف بیش از حد غذا خودداری کنید. وعده‌های غذایی را افزایش دهید تا فشار کمتری به معده وارد شود. بلافاصله بعد از غذا، دراز نکشید. همچنین از مصرف غذاها و نوشیدنی‌های حاوی شیرین‌کننده‌های مصنوعی خودداری کنید.
بهترین موادغذایی که در این زمان باید مصرف کنید، شامل غلات سبوس‌دار، غذاهای تخمیری، مصرف آب به میزان لازم و غذاهای فیبردار است. این کار به تقویت معده‌ی شما کمک می‌کند.

تغذیه قبل از بارداری در طب سنتی برای تقویت معده

حذف فست‌فودها از برنامه غذایی

یکی دیگر از توصیه‌های مهم برای تغذیه قبل از بارداری در طب سنتی (Pre-pregnancy nutrition in traditional medicine) خودداری از مصرف فست‌فودهاست. این غذاهای پرکالری باعث افزایش وزن، چربی خون و قندخون می‌شود. بهتر است به جای غذاهای آماده، لبنیات بیشتری مصرف کنید. همچنین در این دوره چای و قهوه را نیز کمتر کنید. زیرا باعث افزایش کافئین در خون شده که جریان انتقالی خون به سمت رحم را کم می‌کند.

سبزیجات تازه نقش زیادی در تأمین املاح معدنی و ویتامین‌های مورد نیاز بدن دارند. برای مثال لوبیا، کرفس، اسفناج و گل کلم پتاسیم مورد نیاز بدن را تأمین می‌کنند. پروتئین‌های گیاهی بهتر از نوع حیوانی عمل می‌کنند.

مصرف میوه و سبزیجات قبل از حاملگی

تغذیه قبل از بارداری برای زیبا شدن فرزند تاثیر زیادی دارد. به شرط اینکه غذاهای سالم، ارگانیک و طبیعی مصرف کنید. سبزیجات و میوه‌ها از جمله‌ی این غذاها هستند. سبزیجات تازه نقش زیادی در تأمین املاح معدنی و ویتامین‌های مورد نیاز بدن دارند. برای مثال لوبیا، کرفس، اسفناج و گل کلم پتاسیم مورد نیاز بدن را تأمین می‌کنند. پروتئین‌های گیاهی بهتر از نوع حیوانی عمل می‌کنند. در حبوبات، آجیل و سبزی مقدار زیادی پروتئین وجود دارد.

تغذیه قبل از بارداری در طب سنتی خودداری از مصرف فست‌فودهاست

مصرف غذاهای حاوی امگا۳

یکی دیگر از توصیه‌های مهم برای تغذیه قبل از بارداری مصرف غذاهای حاوی اسیدهای چرب اشباع نشده و امگا۳ است. این مواد مغذی فشار خون را تنظیم و به عملکرد کلیه‌ها کمک می‌کنند. همچنین وجود امگا۳ در بهبود عملکرد سیستم گوارش، لخته شدن خون، انتقال عصبی و پاسخ‌های آلرژیک مؤثر است.

تأمین آهن مورد نیاز بدن یکی دیگر از توصیه‌های مهم برای تغذیه قبل از بارداری در طب سنتی است. بسیاری از بانوان به کم خونی و فقر آهن مبتلا هستند. این مشکل در دوران بارداری بیشتر خود را نشان می‌دهد.

تأمین آهن خون با برنامه‌غذایی

تأمین آهن مورد نیاز بدن یکی دیگر از توصیه‌های مهم برای تغذیه قبل از بارداری در طب سنتی است. بسیاری از بانوان به کم خونی و فقر آهن مبتلا هستند. این مشکل در دوران بارداری بیشتر خود را نشان می‌دهد. کمبود این ماده‌ی مغذی، رشد جنین را کند کرده و بر روی سیستم عصبی او اثر منفی می‌گذارد. حتی باعث نامنظم شدن چرخه‌ی تخمک‌گذاری در بدن می‌شود.
بانوانی که قصد باردار شدن دارند، باید از ماه‌ها قبل به فکر تأمین آهن مورد نیاز بدن باشند. برای تأمین آهن مورد نیاز بدن باید غذاهایی از جمله عدس، کدو تنبل، لوبیا قرمز، جگر، قلوه، حبوبات، برگه زردآلو و گوشت قرمز مصرف کنید. اگر به دلیل کمبود آهن برای شما مکمل‌های آهن تجویز شده است، در کنار آن آب زیادی میل کنید. زیرا باعث یبوست می‌شوند.

توصیه‌های مهم برای تغذیه قبل از بارداری در طب سنتی است

مصرف غذاهای حاوی روی

زینک یا روی یکی دیگر از مواد معدنی است که بدن به آن نیاز زیادی دارد. کمبود این ماده در بدن جنین تا ۲ سال بعد از تولد با او باقی می‌ماند. زینک در قدرت یادگیری، درک و رشد جنین تاثیرگذار است. کمبود این ماده می‌تواند مشکلات جدی برای فرزند شما ایجاد کند. به همین دلیل یکی از توصیه‌های مهم تغذیه قبل از بارداری در طب سنتی مصرف غذاهایی از جمله دانه کنجد، بوقلمون، میگو، جگر گوساله، گوشت گاو، زرده تخم مرغ، و حبوبات است.

مطالب پیشنهادی ما برای شما

نظر دادن

Dream League Soccer APK 2020 + MOD + OBB Data