درمان چاقی بعد از زایمان با چه روش هایی آسانتر است؟

توسط مریم کوهشاری
498 مشاهده

درمان چاقی بعد از زایمان درست مثل لاغری در دوره‌های مختلف زندگی است. در واقع لاغر کردن اندام بعد از زایمان هم به همان اندازه‌ی دوره‌های دیگر زندگی کار دشواریست. در عین حال اگر بخواهید اندام خود را به همان حال رها کنید، تردید نداشته باشید که وضعیت جسمانی شما روزبه‌روز بدتر از این خواهد شد. زیرا با گذشت زمان بافت‌های چربی‌ اضافه بدن مقاوم‌تر می‌شود. در نتیجه لاغرکردن هم به همان اندازه سخت می‌شود. پس لازم است تا بلافاصله بعد از زایمان برای لاغری خود راه و چاره‌ای بیندیشید. در غیر این صورت لاغرکردن بعد از مدت طولانی سخت‌تر می‌شود.

  • چرا در بارداری چاق می‌شویم؟
  • ضرورت انجام فعالیت‌های بدن بعد از زایمان
  • تغذیه‌ی مناسب برای درمان چاقی بعد از زایمان
  • روش‌های جراحی برای لاغری بعد از زایمان
درمان چاقی بعد از زایمان تکیه بر روش‌های جراحی است

چرا در بارداری چاق می‌شویم؟

یکی از سوالات رایج بسیاری از خانم‌ها، به «علت چاقی بعد از زایمان» مربوط می‌شود. این مشکل به دلایل مختلفی بروز می‌کند. یکی از قسمت‌های بدن که بلافاصله بعد از بارداری چاق می‌شود، شکم است. به طوری که اغلب خانم‌ها شکم برآمده‌ای پیدا می‌کنند. دلیل آن باز شدن رحم در دوره‌ی بارداری برای رشد جنین است. پس پوست، عضلات و سایر قسمت‌های شکم به دنبال آن کشیده می‌شود. حتی شل شدن پوست شکم بعد از زایمان نیز یکی از نتایج بزرگ شدن رحم است.
اگرچه چند ماه بعد از زایمان شکم حجم کمتری پیدا می‌کند، اما به طور کلی صاف و یکدست نمی‌شود. برای اینکه برآمدگی‌های روی شکم به حالت طبیعی بازگردد، به چندین ماه زمان نیاز دارید. کم تحرکی و مصرف غذاهای پرکالری بعد از زایمان برای تأمین شیر نوزاد، از دیگر دلایل چاقی بعد از زایمان است. البته برای این مشکل راهکارهای مفیدی نیز وجود دارد.

کم تحرکی و مصرف غذاهای پرکالری بعد از زایمان برای تأمین شیر نوزاد، از دیگر دلایل چاقی بعد از زایمان است. البته برای این مشکل راهکارهای مفیدی نیز وجود دارد.

ضرورت انجام فعالیت‌های بدن بعد از زایمان

یکی از راهکارهای درمان چاقی بعد از زایمان انجام فعالیت‌های بدنی است. البته این کار نباید در چند روز اول بعد از زایمان انجام شود. فعالیت‌ و ورزش سنگین بلافاصله بعد از زایمان برای مادران توصیه نمی‌شود. البته برخی از ورزش‌های سبک مثل پیاده‌روی، قدم زدن در مسیر کوتاه می‌تواند به لاغر کردن شکم کمک کند. اما بلند کردن اجسام سنگین و یا ورزش‌های طاقت‌فرسا احتمال خونریزی را در مادران افزایش می‌دهد. شروع فعالیت‌های ورزشی تخصصی برای مادران باید زیر نظر پزشک معالج و متخصص بدنسازی انجام شود.

تغذیه‌ی مناسب برای درمان چاقی بعد از زایمان

برای لاغری پس از زایمان لازم است تا تغذیه‌ی خود را تغییر دهید. اگرچه بعد از زایمان در دوره‌ی شیردهی قرار می‌گیرید، اما نباید در مصرف غذاهای پرچرب زیاده‌روی کنید.

تغذیه‌ی مناسب برای درمان چاقی بعد از زایمان

برای لاغری پس از زایمان لازم است تا تغذیه‌ی خود را تغییر دهید. اگرچه بعد از زایمان در دوره‌ی شیردهی قرار می‌گیرید، اما نباید در مصرف غذاهای پرچرب زیاده‌روی کنید. برخی از مادران به اشتباه تصور می‌کنند برای تأمین شیر نوزاد باید غذاهای پرکاری مصرف کنند. از سوی دیگر فعالیت جسمانی خود را کمتر کنند. در حالی که این کار به مرور زمان باعث افزایش وزن آن‌ها می‌شود. لاغر کردن شکم بعد از زایمان با ورزش و تغذیه‌ی مناسب بدست می‌آید.
برخی از مهم‌ترین موادغذایی که در این دوره باید مصرف شود، عبارتند از:

مصرف انواع گوشت

بدن مادر بعد از زایمان دچار ضعف و بی‌حالیست. از سوی دیگر مادر باید بتواند در روزانه ۸۰۰ میلی‌لیتر شیر برای نوزاد خود تولید کند. گوشت حاوی آهن و پروتئین است. این ماده‌ی غذایی علاوه بر اینکه ضعف و بی‌حالی را از بین می‌برد، به تولید شیر نیز کمک می‌کند. از سوی دیگر به دلیل اینکه مادر در طی زایمان دچار زخم و خونریزی شده است، پس به موادغذایی حاوی آهن نیاز دارد. البته برای درمان چاقی بعد از زایمان لازم است تا از مصرف گوشت‌های پرچرب خودداری شود. در این دوره گوشت قرمز باید به همراه ماهی و فیله‌ی مرغ مصرف شود.

مصرف آب برای لاغر کردن شکم بعد از زایمان

یکی دیگر از نکاتی که مادران پس از زایمان باید به آن دقت کنند، مصرف مایعات است. توجه داشته باشید که مادر برای تولید شیر باید به اندازه‌ی کافی مایعات میل کند. از جمله مایعاتی که در این دوره باید مصرف شود، می‌توان به شیر و آب اشاره کرد. آب به تنهایی باعث لاغری نیز می‌شود. در واقع این مایع‌ حیاتی با شکستن بافت چربی، باعث لاغری شکم می‌شود. از سوی دیگر به افزایش تولید شیر مادر نیز کمک می‌کند. مادران بعد از زایمان باید هر یک ساعت یک لیوان آب بنوشند.

یکی دیگر از نکاتی که مادران پس از زایمان باید به آن دقت کنند، مصرف مایعات است. توجه داشته باشید که مادر برای تولید شیر باید به اندازه‌ی کافی مایعات میل کن

یکی از راهکارهای درمان چاقی بعد از زایمان انجام فعالیت‌های بدنی است

مصرف سبزیجات و میوه

یکی دیگر از توصیه‌های مهم برای تغذیه پس از زایمان، مصرف میوه و سبزیجات است. اگر رژیم غذایی یک مادر بر روی پروتئین و کربوهیدرات متمرکز شود، باعث چاقی بدن و بخصوص ناحیه‌ی شکم می‌شود. یک مادر برای لاغر کردن اندام پس از زایمان باید سبزیجات و میوه‌ها را نیز در رژیم غذایی خود بگنجاند. با این کار نه تنها مواد معدنی مورد نیاز نوزاد در شیر تأمین می‌شود. بلکه به لاغر کردن اندام مادر نیز کمک می‌کند.

روش‌های جراحی برای لاغری بعد از زایمان

یکی از روش‌های نوین برای درمان چاقی بعد از زایمان، تکیه بر روش‌های جراحی است. این روش‌ها تنها در شرایطی توصیه می‌شود که با هیچ روشی قادر به کاهش وزن خود نباشید. از سوی دیگر بخواهید از آن‌ها برای لاغری موضعی استفاده کنید. در واقع این روش‌ها تنها برای یک ناحیه‌ی خاص (مثلاً) شکم کاربرد دارند. با توجه به اینکه اغلب بانوان بعد از زایمان به چاقی شکم مبتلا می‌شوند، پس می‌توان با کمک جراحی‌های پیکرتراشی، شکم و پهلوها را لاغر کرد.

مطالب پیشنهادی ما برای شما

نظر دادن

Dream League Soccer APK 2020 + MOD + OBB Data