کالری چیست؟

توسط مینا صیادی
357 مشاهده

کالری مقدار گرمای مورد نیاز برای افزایش دمای یک کیلوگرم آب به اندازه‌ی یک درجه‌ی سلسیوس است. کالری موجود در غذاها انرژی لازم را برای عملکرد عادی و صحیح بدن ما تامین می‌کند. به زبان دیگر کالری سوخت بدن محسوب می‌شود و حکم بنزین برای یک خودرو را دارد. بسیاری از افرادی که قصد کاهش وزن دارند، روش کالری‌شماری را پیش می‌گیرند. در این روش آنها متوجه می‌شوند که به صورت روزانه چه مقدار کالری می‌سوزانند و این‌که آیا تعادل انرژی منفی لازم برای کاهش وزن را دارند یا خیر.

در این مقاله تلاش می‌کنیم تمام اطلاعات علمی مورد نیازتان را درباره‌ی کالری پوشش دهیم.

کالری یا کیلوکالری؟!

بسیاری از افراد هنگامی که می‌خواهند درباره‌ی انرژی غذاهای مصرفی یا سوخته شده‌ی خود صحبت کنند به راحتی از کلمه‌ی کالری استفاده می‌کنند. از طرف دیگر زمانی که در حال خرید یک محصول غذایی هستیم و به برچسب مشخصات و ارزش غذایی آن نگاه می‌کنیم متوجه می‌شویم که انرژی آن را با واحد کیلوکالری اندازه‌گیری کرده‌اند. ممکن است این سوال پیش بیاید که در نهایت کدام واحد صحیح است. کالری یا کیلوکالری؟ آیا اساسا این دو با یکدیگر متفاوت هستند؟

·       تعریف کالری (cal): که به آن کالری کوچک هم می‌گویند، مقدار گرمای مورد نیاز برای افزایش درجه حرارت یک گرم آب به اندازه‌ی یک درجه سلسیوس است.

·       تعریف کیلوکالری (Kcal): که به آن کالری بزرگ هم می‌گویند، مقدار گرمای مورد نیاز برای افزایش درجه حرارت یک کیلوگرم آب به اندازه‌ی یک درجه سلسیوس است. ۱ کیلوکالری (کالری بزرگ) معادل ۱۰۰۰ کالری (کالری کوچک) است. هنگامی که به انرژی در غذا اشاره می‌شود، واحد آن کیلوکالری است اما به طور خلاصه به آن کالری می‌گویند.

کالری چیست؟

شاید اگر اولین باری باشد که درباره‌ی کالری مطلبی می‌خوانید تصور کنید که کالری فقط به درد افرادی می‌خورد که در رژیم لاغری هستند زیرا اکثرا این کلمه‌ را در باشگاه‌های ورزشی و در بین افرادی که قصد لاغری دارند می‌شنویم! اما باید گفت که کالری مساله‌ای است که بسیاری از افراد همیشه با آن درگیر هستند.

کالری در حقیقت یک واحد اندازه‌گیری است. تمام مواد غذایی و نوشیدنی‌های مصرفی ما در طول روز دارای یک عدد مشخص کالری‌اند. از طرف دیگر تمام کارهایی که ما در طول روز انجام می‌دهیم نیز نیازمند انرژی یا کالری است. بنابراین پایه‌ی اصلی حیات و ادامه‌ی زندگی ما بر اساس کالری شکل گرفته است.

مواد غذایی نه تنها به ما در تامین انرژی مورد نیاز بدن کمک می‌کنند، بلکه نقش رساندن مواد مغذی و ویتامین‌های مهم را نیز به عضلات و استخوان‌ها به عهده دارد. البته که نباید فراموش کرد همه‌ی مواد غذایی و حتی انواع مضر آن‌ها دارای کالری هستند. برای مثال نوشابه یک نوشیدنی دارای کالری و با قند مصنوعی و مضر است. به این نوع مواد غذایی که دارای کالری‌اند اما هیچ‌گونه ارزش غذایی دیگری ندارند، غذاهای با کالری پوچ می‌گویند.

چگونه کالریِ اضافه باعث افزایش وزن می‌شود؟

کالری چیست

تا اینجا متوجه شدیم که کالری موجود در مواد غذایی،‌ انرژی ضروری بدن ما را تامین می‌کند. اما در صورت زیاده‌روی در مصرف مواد غذایی یا افزایش سطح کالری دریافتی روزانه، کالری به دو شکل در بدن عمل می‌کند. در شکل اول بدن کالری را برای عملکردهای مرتبط با متابولیسم می‌سوزاند و در شکل دوم، مقدار کالری مازاد به صورت چربی در نقاط مختلف بدن ذخیره می‌شود. پس چگونه می‌توان مطمئن شد که بیش از حد کالری مصرف نمی‌کنیم؟ میزان کالری مورد نیاز بدن جزو اطلاعات مهمی است که هر فرد باید درباره‌ی خودش بداند. این میزان به عوامل مختلفی مانند جنسیت، سن، شاخص توده بدنی، متابولیسم و میزان فعالیت بدنی بستگی دارد.

چگونه به کمک‌ کالری‌شماری وزن خود را کم کنیم؟

تصور کنید که کالری مصرفی روزانه‌ی شما برای تثبیت وزن فعلی‌تان ۲۵۰۰ کالری است. حال اگر از این عدد آگاه نباشید و ۱۰۰۰ کالری بیشتر، یعنی روزی ۳۵۰۰ کالری مصرف کنید، پس از گذشت دو روز، با فرض اینکه در این مدت این انرژی را نسوزانید، شما ۱ کیلوگرم اضافه وزن خواهید داشت! به عبارت ساده‌تر هر ۷۰۰۰ کالری باعث اضافه شدن ۱ کیلوگرم وزن می‌شود.

این اتفاق ناخوشایند زمانی رخ می‌دهد که شما نسبت به اینکه چه مقدار کالری در طول روز نیاز دارید، آگاه نباشید. در وهله‌ی اول با توجه به مشخصات فردی خود باید بدانید که روزانه چه مقدار کالری احتیاج دارید. مرحله‌ی دوم و مهم این فرآیند، زمانی است که شما کالری مواد غذایی مصرفی خود را در طول روز محاسبه می‌کنید. در نگاه اول شاید این فرآیند به نظر سخت و پیچیده بیاید اما خوشبختانه به کمک تکنولوژی همه چیز امکان‌پذیر و ساده شده است. اپلیکیشن‌های مختلفی مثل اپلیکیشن کرفس، علاوه بر مقدار کالری مصرفی روزانه ، برای تثبیت، کاهش یا افزایش وزن، لیست جامعی از مواد غذایی را به شما ارائه می‌کند که به کمک آن به راحتی می‌توانید میزان کالری مورد نیاز روزانه خود را با توجه به هدف شخصی خود اندازه‌گیری کنید.

مطالب پیشنهادی ما برای شما

نظر دادن

Dream League Soccer APK 2020 + MOD + OBB Data