خواص تخمه آفتابگردان برای کبد + لاغری و مو

توسط admin
855 مشاهده

تخمه آفتابگردان که از گیاه گل آفتابگردان برداشت می‌شود، دارای خواص بی‌شماری است. این دانه ارزش غذایی بالایی دارد و به اشکال بو داده و یا خام مصرف می‌شود. در بهترین حالت هم از دانه‌های آن روغن تهیه می‌شود. خواص تخمه آفتابگردان برای مو و پوست، کبد و لاغری بی‌شمارست. در ادامه این مطلب کرفس قصد داریم به فواید این خوراکی محبوب بپردازیم.

ارزش غذایی تخمه آفتابگردان

شاید بپرسید چرا دانه افتابگردان خواص زیادی دارد. مصرف این خوراکی با خواص زیادی برای چشم، پوست، مو و حتی کبد همراه است. ارزش غذایی یک وعده آفتابگردان بو داده خشک بدون نمک عبارت است از:

 • کالری: ۱۶۵
 • چربی کل: ۱۴ گرم
 • چربی اشباع شده: ۱.۵ گرم
 • چربی اشباع نشده: ۳ گرم
 • چربی غیر اشباع پلی: ۹ گرم
 • کلسترول: ندارد
 • سدیم: ۱ میلی گرم
 • کربوهیدرات: ۷ گرم
 • فیبر: ۳ گرم
 • قندها: ندارد
 • پروتئین: ۵.۵ گرم

دانه‌های آفتابگردان حاوی چربی اشباع نشده هستند و منبع عالی ضدالتهابی و چربی مناسب برای قلب محسوب می‌شوند. همچنین مصرف این ماده غذایی به رقیق شدن خون کمک زیادی می‌کند. فیبر و پروتئین از دیگر مواد معدنی موجود در این ماده خوراکی است. البته به شرط اینکه آن را بدون نمک مصرف کنید.

خواص تخمه آفتابگردان برای لاغری

خواص تخمه آفتابگردان

مصرف این نوع دانه با مزیت‌ها و فواید بی‌شماری همراه است که عبارتند از:

تقویت سیستم ایمنی بدن

دانه‌های آفتابگردان خاصیت ضدالتهابی دارند. به همین دلیل در تقویت سیستم ایمنی بدن نقش مهمی را ایفا می‌کند. دانه‌های این گیاه حاوی مقادیر بالایی از ویتامین E، فلانوئیدها و مقداری کمی ویتامین C است که هر دو نوعی آنتی‌اکسیدان محسوب می‌شود. بنابراین مصرف این دانه‌ها در کاهش التهاب بدن تاثیر زیادی دارند. سلینوم موجود در این دانه به مبارزه بدن با عفونت کمک زیادی می‌کند.

خواص تخمه آفتابگردان برای کبد

یکی از فواید مصرف دانه افتابگردان برای کبد است. از آنجایی که مصرف این ماده غذایی حاوی مقدار زیادی ویتامین E است، به رفع غلظت خون کمک زیادی می‌کند. وقتی هم که خون رقیق‌تر باشد، برای درمان کبد چرب تاثیر زیادی دارد. از سوی دیگر یکی از خواص تخمه آفتابگردان برای کبد به دلیل نداشتن کلسترول است. به دلیل وجود چربی اشباع نشده، برای بیماران مبتلا به کبد چرب یک ماده خوراکی مفید محسوب می‌شود.

خواص تخمه آفتابگردان برای کبد

خواص تخمه آفتابگردان برای قلب

یکی دیگر از خواص دانه‌های افتابگردان برای بیماران قلبی است. از آنجایی که این ماده غذایی غذایی دارای چربی اشباع نشده است و فاقد کلسترول مضر است، باعث بالا رفتن فشارخون نمی‌شود. مبتلایان به بیماری‌های قلبی باید به سراغ غذاهایی بروند که فشارخون آن‌ها را متعادل نگهدارند. تخمه افتابگردان یکی از این موادغذایی است.

خواص تخمه آفتابگردان برای مو و پوست

پوست و مو بیش از هر بخش دیگری از بدن به ویتامین E و C نیاز دارند. ویتامین E در آبرسانی و حفظ رطوبت پوست و مو تاثیر زیادی دارد. از سوی دیگر به جوانسازی پوست صورت هم کمک می‌کند. اگر می‌خواهید همیشه جوان بمانید باید غذاهایی را مصرف کنید که حاوی این دو ویتامین هستند. دانه‌های آفتابگردان این خاصیت را دارند.

خواص تخمه آفتابگردان برای لاغری

این ماده غذایی حاوی مقادیر بالایی از پروتئین، ویتامین B1 یا تیامین است. تیامین در افزایش انرژی بدن تاثیر زیادی دارد و می‌تواند شما را در طی روز سرحال نگهدارد. اگر در دوره رژیم لاغری هستید باید غذایی را مصرف کنید که برای تحمل گرسنگی یاری‌تان دهند. مصرف دانه افتابگردان به دلیل داشتن سلنیوم‌ جریان خون را افزایش می‌دهد و اکسیژن بیشتری به بدن می‌رساند. بنابراین طبیعی است که به غذای کمتری هم نیاز پیدا می‌کنید.

خواص تخمه آفتابگردان برای مو

فواید تخمه آفتابگردان برای زنان

بانوانی که قصد دارند بچه‌دار شوند، باید از قبل رژیم غذایی متعادلی داشته باشند. تخمه آفتابگردان به دلیل اینکه منبع سرشاری از ویتامین E محسوب می‌شود، برای سلامت جنین ضرورت دارد. این ویتامین به رشد جنین، افزایش گلبول‌های قرمز خون و عضلات جنین کمک زیادی می‌کند. افزایش تولید انسولین و آنزیم‌های بدن جنین تا حد زیادی به وجود ویتامین E بستگی دارد که در دانه افتابگردان یافت می‌شود.

تخمه آفتابگردان و فشار خون و دیابت

تخمه آفتابگردان و دیابت و فشارخون رابطه نزدیکی با هم دارند. از آنجایی که مصرف این دانه به تقویت سطح انسولین بدن کمک زیادی می‌کند، در نتیجه برای بیماران دیابتی یک ماده خوراکی مفید محسوب می‌شود. همچنین مصرف این دانه به دلیل نداشتن کلسترول در متعادل کردن سطح فشارخون موثر است. اما بشرط اینکه افتابگردان بدون نمک مصرف کنید. زیرا سدیم خودش عاملی برای افزایش فشارخون است.

منابع: webmd و eatingwell

مطالب پیشنهادی ما برای شما

نظر دادن

Dream League Soccer APK 2020 + MOD + OBB Data