چگونه کالری غذا را محاسبه کنیم؟

توسط admin
11398 مشاهده

چگونه کالری غذا را محاسبه کنیم؟

کالری واحد انرژی غذایی است. یکی از اثرات غذایی که ما می‌خوریم تامین انرژی برای بدن ما می‌باشد؛ تا بدن ما بتواند نیروی لازم را برای حرکات و کارهای ارادی و غیر ارادی خود به دست آورد.

برای محاسبه کالری غذا به‌طور دقیق ماده غذایی باید در آزمایشگاه سوزانده و میزان حرارت تولیدی آن محاسبه شود! چرا که بدن ما نیز دقیقا همین عمل را بر روی غذا انجام می‌دهد؛ البته با تجزیه آن به اجزای مختلف و استفاده آرام از انرژی آن‌ها؛ اما راه‌های دیگری نیز برای محاسبه کردن کالری غذا وجود دارد.

چگونه کالری مواد غذایی را محاسبه کنیم؟

 چند کالری در این غذا است؟

وقتی به غذایی نگاه می‌کنید این جمله در ذهن‌تان نقش می‌بندد.

میزان کالری مواد غذایی و اهمیت آن

عبارت کالری را برای اندازه گیری مقدار انرژی موجود در غذاها به کار می‌برند. وقتی می‌خواهیم بدانیم چه مقدار کالری در یک غذا موجود است، اساسا می‌خواهیم بدانیم یک غذا چه مقدار انرژی می تواند مهیا کند. (می‌توانید به مقاله محاسبه آنلاین کالری مواد غذایی مراجعه کنید)

تاریخ به کار بردن عبارت کالری به سال ۱۸۶۳ برمی‌گردد.

در این تاریخ از واژه کالری به معنای مقدار انرژی برای رساندن یک کیلوگرم آب به یک درجه سلسیوس استفده شد.

چگونه کالری مواد غذایی را محاسبه کنیم؟

برچسب‌های اطلاعات تغذیه‌ای (برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید به مقاله جدول کامل کالری مواد غذایی مراجعه کنید.) که روی بسته‌های غذایی می‌بینیم بر اساس کیلو کالری است. یک کیلو کالری برابر است با ۱.۰۰۰ کالری کوچک.

با این حال، معمولا کیلو از این عبارت حذف می‌شود و کالری به جای کیلو کالری استفاده می‌شود. تنظیم میزان کالری دریافتی و مصرفی روزانه برا هر فرد، در برنامه‌های غذایی که قصدشان کاهش وزن است، اصلی‌ترین کاری است که انجام می‌شود.

توضیحش نیز بسیار ساده است اگر به اندازه مصرف روزانه بدن کالری دریافت نکنید، بدن برای تامین انرژی خود به سوزاندن چربی‌ها که ذخایر انرژی بدن هستند رو می‌آورد.

با این حال هرچه افراد بیشتر برنامه‌های غذایی کوتاه مدت انجام دهند، ثبات وزن کم شده نیز پایین‌تر می‌آید.

چیزی که در حال حاضر کمیت کالری به حساب می‌آید تنها چیزی نیست که روی تعادل انرژی تاثیر می‌گذارد. کیفیت این کالری‌ها نیز یکی از اجزای مهم این معادله به حساب می‌آیند.

چگونه کالری مواد غذایی را محاسبه کنیم؟

چگونه کالری غذا ها را محاسبه کنیم

با کاهش کالری دریافتی، سرعت سوخت و ساز نیز ممکن است پایین بیاید. هورمون‌هایی که سوخت و ساز را تنظیم می‌کنند می‌توانند روی تعدیل وزن نیز تاثیر بگذارند.

برای مثال اگر کالری دریافتی خیلی پایین بیاید، میزان ترشح هورمون‌های کورتیزول و گرلین که اشتها را بالا می‌برند ممکن است افزایش بیابد.

اینکه بدنتان به چه مقدار کالری نیاز دارد می‌تواند به بسیاری از چیزها بستگی داشته باشد مانند:

سن

جنسیت

سایز بدن

سطح فعالیت

فاکتورهای ژنتیک

سطح هورمون.

با اینکه می‌توانیم به کاهش وزن، تثبیت وزن و افزایش وزن به صورت تقریبی مقداری کالری اختصاص بدهیم، اما علاوه بر کالری دریافتی فاکتورهای دیگری نیز دخیل هستند.

چگونه کالری مواد غذایی را محاسبه کنیم؟

تمام کالری‌ها یکسان نیستند!

برای کاهش وزن آیا باید تنها به یک میزان کالری مشخص پایبند بود یا چیزهای دیگری هم هست که باید حواسمان به آن‌ها باشد؟ آیا کالری فقط کالری است و مهم نیست از کجا آمده باشد؟ آیا بدن کالری که از اسفناج آمده را مانند کالری که از شیرینی آمده پردازش می‌کند؟

مشخص شده که بدن کالری‌ها را به صورت مختلف کنترل می‌کند. کیفیت کالری که دریافت می‌کنید نیز در کنار کمیت باید به حساب بیاید تا بتوانید روی سلامت و کاهش وزن خود تاثیر بگذارید.

تحقیقات نشان داده واکنش بدن به یک غذای کامل با یک غذای فرآوری شده کاملا متفاوت است.

این یعنی چه؟

یعنی بدن برای پردازش غذاهای کامل انرژی بیشتر مصرف می‌کند در حالی که غذاهای فرآوری شده نیازمند صرف انرژی کمتری هستند.

برای مثال هضم پروتئین از کربوهیدرات به انرژی بیشتری نیاز دارد. شاید به همین دلیل برخی برنامه‌های غذایی سرشار از پروتئین برای کاهش وزن توصیه می‌شوند. یا مثلا وقتی به مواد غذایی مثل کرفس کالری منفی می‌گویند به این منظور است که بدن برای هضم و دریافت کالری داخل کرفس نیاز به صرف انرژی بیشتری از انرژی حاصل از هضم کرفس دارد. هر ۱۰۰گرم کرفس می‌تواند به بدن شما ۱۵ کالری انرژی برساند؛ اما بدن شما برای جذب این مقدار کالری باید ۲۳ کالری انرژی مصرف کند.

بدن کالری‌ای که از یک غذای سرشار از پروتئین یا فیبر آمده را مانند کالری یک غذای سرشار از کربوهیدرات پردازش نمی‌کند.

مطالب پیشنهادی ما برای شما

۳ نظرات

Avatar
فرشته شهریور ۱۵, ۱۳۹۸ - ۹:۵۷ ق٫ظ

بیست کیلو اضافه وزن دارم
دلم میخواد چیزهاییکه میخورم کاریها یش کم باشد

پاسخ
Avatar
زهرا دی ۸, ۱۳۹۹ - ۸:۳۱ ب٫ظ

سلام خسته نباشید من تقریبا ۱۵کیلو اضافه وزن دارم میشه بهم بگید برای کاهش وزنم چه طوری مقدارکربوهیدرات وپروتئین روزانه ام رو مصرف کنم؟

پاسخ
Avatar
سپیده سرداری دی ۱۱, ۱۳۹۹ - ۹:۴۳ ب٫ظ

سلام. به بلاگ کرفس خوش اومدین. در ارتباط با مصرف پروتئین و کربوهیدرات، چند مقاله کاربردی داخل بلاگ هست که لینک اونهارو براتون میفرستم. شما میتونید با استفاده از اپلیکیشن کرفس مقدار پروتئین روزانه رو به راحتی محاسبه کنید. فقط کافیه غذاها و میان وعده هایی که مصرف کردین رو داخل اپلیکیشن وارد کنید. و خودش به صورت هوشمند براتون محاسبه رو انجام میده
https://blog.karafsapp.com/diet/quick-slimming/protein-diet-for-slimming/
https://blog.karafsapp.com/nutrition/healthy-food/12-rich-sources-of-plant-protein/
https://blog.karafsapp.com/diet/slimingdiets/low-carb-diet-or-low-fat-diet/
https://blog.karafsapp.com/diet/introducing-karafs-bento-and-gym-apps/

پاسخ

نظر دادن

Dream League Soccer APK 2020 + MOD + OBB Data