درمان تنگی نفس در طب سنتی / قطعی و بدون عارضه

توسط مریم کوهشاری
223 مشاهده

درمان‌های خانگی وقتی که بیماری به سطح حاد نرسیده‌ است، بهتر از داروهای شیمیایی پاسخ می‌دهند. تنگی نفس هم از آن دست مشکلاتی است که گاهی به سراغ‌تان می‌آید. البته تنگی نفس می‌تواند به دلیل وجود بیماری‌های ریوی مثل آسم، بیماری قلبی، سرماخوردگی و یا آنفلونزا باشد. گاهی هم افزایش وزن باعث بروز تنگی نفس می‌شود. پس بروز این مشکل نشانه‌ی یک بیماری صعب‌العلاج نیست و نباید نگران شوید. اگر گاه و بی‌گاه به تنگی نفس مبتلا می‌شوید، با راهکارهای خانگی هم می‌توانید آن را برطرف کنید. در صورتی که نتیجه نگرفتید حتماً به پزشک مراجعه کنید.
در ادامه به معرفی چندین روش برای درمان تنگی نفس در طب سنتی می‌پردازیم. پس با ما همراه شوید:

نفس کشیدن با دهان یک روش ساده برای کنترل تنگی نفس است. این کار به سرعت تنفس شما کمک می‌کند و باعث می‌شود نفس‌ها عمیق‌تر و موثرتر شوند. با نفس کشیدن لب هوای گیر افتاده در ریه‌ها آزاد می‌شود.

نفس کشیدن با دهان

این یک روش ساده برای کنترل تنگی نفس است. این کار به سرعت تنفس شما کمک می‌کند و باعث می‌شود نفس‌ها عمیق‌تر و موثرتر شوند. با نفس کشیدن دهان هوای گیر افتاده در ریه‌ها آزاد می‌شود. وقتی تنگی نفس به دلیل بالا رفتن از پله‌ها، بلند کردن اجسام و یا خم شدن باشد، با این روش می‌توانید تنگی نفس را درمان کنید.
برای انجام نفس کشیدن دهان باید به صورت زیر عمل کنید:
ابتدا عضلات گردن و شانه را شل کنید.
به آرامی نفس را به مدت ۲ ثانیه در بینی خود بکشید و دهان خود را بسته نگه دارید.
حالا انگار که می‌خواهید سوت بزنید، لب‌های خود را بکشید.
پس به آرامی و از طریق دهان نفس را به بیرون هدایت کنید.

درمان تنگی نفس شبانه با نشستن جلو

استراحت در هنگام نشستن هم می‌تواند به آرامش بدن شما کمک و تنگی نفس را برطرف کند. برای انجام این حرکت باید بر روی یک صندلی بنشینید. به طوری که پاهای شما روی زمین صاف باشد و سینه را کمی به جلو خم کنید. حالا آرنج‌های خود را به آرامی روی زانوها به حالت استراحت قرار دهد. همزمان چانه خود را با دستان خود نگه دارید. عضلات گردن و شانه نیز باید شل شوند. در همین زمان شروع به عمل دم و بازدم کنید.

در ادامه به معرفی چندین روش برای درمان تنگی نفس در طب سنتی می‌پردازیم.

برطرف کردن تنگی نفس با درازکشیدن

یکی دیگر از راه‌هایی که با آن می‌توانید تنگی نفس خود را برطرف کنید، دراز کشیدن در حالت آرام است. بسیاری از افراد ممکن است در زمان خواب دچار تنگی نفس شوند. این مشکل باعث بیدار شدن مکرر از خواب می‌شود. اگر بر روی سمت چپ بخوابید، فشار زیادی بر روی قلب وارد می‌شود. در چنین حالتی قلب قادر به عملکرد مطلوب نیست و اکسیژن کافی به آن نمی‌رسد. پس دچار سرفه‌های خشک ناشی از تنگی نفس می‌شود.
برای اینکه آرام بخوابید، یک بالش بین پاها و یکی دیگر در زیر سر خود دراز قرار دهید. حالا ناحیه‌ی پشت خود را صاف نگه دارید. همچنین می‌توانید پشت خود را بلند و زانوهایتان را خم کنید. در این صورت باید یک بالش در زیر زانوها قرار دهید.
این موقعیت دراز کشیدن باعث ورود هوای بیشتر به داخل ریه‌ها می‌شود. در صورتی که تنگی نفس با این روش درمان نشد، به پزشک مراجعه و در صورت نیاز از دستگاه CPAP استفاده کنید.

بسیاری از افراد ممکن است در زمان خواب دچار تنگی نفس شوند. این مشکل باعث بیدار شدن مکرر از خواب می‌شود. اگر بر روی سمت چپ بخوابید، فشار زیادی بر روی قلب وارد می‌شود.

این یک روش ساده برای کنترل و درمان تنگی نفس در طب سنتی است.

تنفس دیافراگمی انجام دهید

یکی دیگر از راه‌های درمان تنگی نفس با طب سنتی انجام حرکت دیافراگمی است. در این حالت باید بر روی یک صندلی بنشینید در حالی که زانوها خم، شانه و سر و گردن در حالت آرام باشد. حالا دست خود را روی شکم خود قرار دهید و به آرامی از طریق بینی نفس بکشید. به طوری که احساس کنید شکم در زیر دست شما حرکت می‌کند.
هنگام بازدم، عضلات خود را محکم کنید. به طوری که حرکت شکم به سمت داخل را احساس کنید. در همین زمان هوا را از راه دهان به بیرون هدایت کنید. در حرکت بعد باید بازدم را طولانی‌تر کنید. این نوع تنفس را باید حدود پنج دقیقه تکرار کنید.

یکی دیگر از راه‌های درمان تنگی نفس با طب سنتی انجام حرکت دیافراگمی است

استفاده از پنکه

بر اساس یکی از منابع معتبر، اگر هوای محیط خنک‌تر باشد، تاثیر زیادی در پیشگیری از تنگی نفس دارد. زمانی که به این مشکل مبتلا می‌شوید، برای درمان اورژانسی تنگی نفس بهتر است هوای اتاق را با یک فن کوچک یا حداقل پنکه خنک نگه دارید. پس صورت خود را در مقابل دستگاه بگیرید. زیرا هوای تازه را به سمت بینی و دهان هدایت می‌کند.

بر اساس یکی از منابع معتبر، اگر هوای محیط خنک‌تر باشد، تاثیر زیادی در پیشگیری از تنگی نفس دارد. زمانی که به این مشکل مبتلا می‌شوید، برای درمان اورژانسی تنگی نفس بهتر است هوای اتاق را با یک فن کوچک یا حداقل پنکه خنک نگه دارید.

مصرف قهوه برای درمان اورژانسی تنگی نفس

براساس مطالعاتی که بر روی قهوه صورت گرفت، مشخص شد که کافئین عضلات مجاری تنفسی افراد مبتلا به آسم را شل می‌کند. این ماده‌ی معدنی می‌تواند عملکرد ریه‌ها را تا حدود چهار ساعت بهبود بخشد. پس یکی از راه‌های مؤثر برای درمان تنگی نفس در طب سنتی مصرف قهوه است.

پس یکی از راه‌های مؤثر برای درمان تنگی نفس در طب سنتی مصرف قهوه است.

تغییر سبک زندگی برای درمان تنگی نفس

تنگی نفس به دلایل زیادی رخ می‌دهد. گاهی ممکن است این مشکل به یکباره بروز کند و بنابراین باعث نگرانی‌های زیادی شود. در حالی که ممکن است بخاطر اشتباهات شما باشد. عاداتی مثل سیگار و قلیان کشیدن، مصرف غذاهای پرچرب، اضافه وزن، بالا رفتن از ارتفاعات (کوه، پله، و …)، قرار گرفتن در محیط‌های مسموم و آلاینده‌ها مهم‌ترین دلایل ابتلا به تنگی نفس است.
در کنار این عامل، آلرژی و حساسیت‌های فصلی هم می‌تواند باعث بروز تنگی نفس شود. برای مثال بسیاری به شروع فصل بهار و رویش گیاهان حساسیت زیادی دارند و به همین دلیل دچار تنگی نفس می‌شوند. اگر تنگی نفس با ترک این عادات و انجام روش‌های خانگی برطرف نشد، باید به پزشک مراجعه کنید.

مطالب پیشنهادی ما برای شما

نظر دادن

Dream League Soccer APK 2020 + MOD + OBB Data