راه‌های تشخیص مزاج چیست؟

توسط متین سکوت
5306 مشاهده

مزاج شناسی یکی از بزرگترین علوم برای تشخیص و درمان بیماری‌ها است. همه ما برای ادامه زندگی خود به شناخت مزاج و یا طبیعت خود نیازمندیم چرا که زندگی ما تحت تأثیر آن است و هر نوع غذایی که می‌خوریم بر تمامی اندام‌های داخلی ما تاثیرگذار است. سؤالات بسیاری درباره چگونگی تشخیص مزاج وجود دارد؛ متخصصان طب سنتی چند ویژگی و شاخص را برای شناسایی مزاج‌ها برمی شمارند. البته باید دانست که تشخیص مزاج یک فرد کار آسانی نیست و باید مزاج اعضا و اندام‌ها بررسی شود.

خوردن برخی از غذاهای نامناسب سبب می‌شود تا اختلالاتی در خواب، حافظه، هضم غذا و وضعیت پوست ایجاد شود. طب سنتی می گوید حتی لباس‌هایی که می‌پوشید و یا نوشیدنی‌هایی که مصرف می‌کنید بر روی شما تاثیرگذار است و می‌تواند روی حالات روحی و روانی شما نیز نقش زیادی داشته باشد. با کرفس همراه باشید تا با شناخت مزاج خود از تندرستی و زندگی با کیفیت‌تری برخوردار باشید.  

انواع مزاج

مزاج‌ها به طور کلی به این ۴ دسته تقسیم می‌شوند:

سرد و خشک (سوداوی):

این افراد کارهایشان را خوب انجام نمی‌دهند و فعال نیستند و انرژیشان پایین است. پوستشان تیره و کم خونی دارند و مستعد ابتلا به افسردگی و وسواس هستند و استخوانی و لاغر اندامند.

سرد و تر (بلغمی):

این افراد دارای اشتهای خوب و اخلاق خوب هستند و اضافه وزن دارند و چربی بدن آن‌ها زیاد است. انرژی انجام کاری ندارند. رطوبت بدنشان زیاد است و با وجودی که زیاد غذا نمی‌خورند، چاق می‌شوند. سوخت و ساز بدنشان پایین است.

گرم و خشک(صفراوی):

این افراد طعم دهانشان ابتدای صبح تلخ است و افرادی علاقمند به مدیریتند و زود عصبانی می‌شوند اما عصبانیتشان دوام ندارد و گرمایی هستند و فعالیت بدنی زیاد دارند و باید از خوردنی‌های سرد استفاده کنند تا دچار مشکل نشوند.

گرم و تر(دموی):

این افراد خوش اخلاقند و فشار خونشان بالاست و اشتهای خوب دارند و زیاد می‌خوابند. کارهایشان را در صورت یادآوری مکرر به خوبی انجام می‌دهند و درگیری فکری زیاد دارند و جوش های پوستی زیادی می‌زنند پس باید مواظب خوراکشان باشند.

انواع فصل‌ها و مزاج آن‌ها

بهار، مزاج گرم وتر

پاییز، سرد وخشک

تابستان، گرم و خشک

زمستان، سرد وتر

راه‌های تشخیص انواع مزاج

چندین راه برای تشخیص مزاج وجود دارد که با دانستن آن‌ها می‌توانید خودتان مزاجتان را تشخیص دهید.

لمس کردن

اگر با لمس ساعد فرد احساس گرما و حرارت کردید او دارای مزاج گرم و اگر هنگام لمس بدن فرد احساس سرما کردید او دارای مزاج سرد است.

اگر با لمس بدن فرد احساس گرما نمودید وبا دست زدن به بدن فرد احساس بافت بدنی نرم که با فشار سرانگشتان بافت به راحتی فرو می‌رود این فرد علاوه بر گرمی مزاج دارای رطوبت نیز هست. بنابراین او ویژگی‌های مزاج گرم و مرطوب را دارد.

اگر با لمس کردن بدن فرد احساس گرما نمودید ولی خشکی و زبری خفیفی را زیر سرانگشتان دستتان احساس کردید او علاوه بر گرمی، دارای خشکی مزاج است.

اگر با لمس بدن فرد احساس سردی کردید اما این سردی با نرمی پوست و بافت گوشت آلود بدن نیز همراه بود او دارای یکی از علائم مزاج سرد و مرطوب و یا مزاج سرد و تر است.

اگر شما بدن فرد را لمس کردید و احساس سرما نمودید و در عین حال با لمس بافت بدن با سختی و سفتی رو به رو شدید و احساس کردید بافت بدن او خشک است می‌توانید او را دارای ویژگی‌های مزاج سرد و خشک بدانید.

تشخیص انواع مزاج پوست

رنگ پوست یکی از علائمی است که متخصصان طب سنتی برای تشخیص نوع مزاج بسیار به آن توجه می‌کنند. رنگ پوست می‌تواند نشانه خوبی برای بررسی نوع مزاج و طبع باشد.

سفیدی پوست بدن:

نشانه کم خونی و مایل به سردی است.

رنگ زرد کمی مایل به قرمزی:

نشانه وجود خون غیرطبیعی در بدن می‌باشد .

قرمزی پوست بدن:

نشانه گرمی و پرخونی است.

تیرگی پوست:

نشانه خون غیرتمیز و مستعد غلبه سودا است.

پوست بدن زرد رنگ یا مایل به زردی:

نشانه گرمی مزاج و خشکی مزاج است و این افراد مستعد غلبه صفرا در بدن هستند.

ویژگی‌های مزاج‌های مختلف با مزاج شناسی مو

پرمویی بدن

دلیل بر گرمی مزاج و کم مویی بدن، دلیل بر سردی مزاج است. اگر رشد موها با سرعت همراه باشند ، نشانه گرمی مزاج و اگر سرعت رشد مو کم باشد، نشانه سردی مزاج است.اگر رشد مو خیلی سریع باشد ، دلیل بر گرمی و خشکی مزاج است.

کلفتی مو

دلیل بر گرمی و خشکی مزاج است و نازکی مو می‌تواند نشانه سردی و تری مزاج است اما بهتر است برای بررسی این مشکل پیش پزشک روید ، شاید کم پشتی و نازکی مو نتیجه یک بیماری باشد.

یکی دیگر از علائم مزاج سرد و مرطوب در مردان و زنان داشتن موی صاف و لخت نیز است. موی مجعد، دلیل بر گرمی و خشکی و موی صاف و لخت، نشانه سردی و تری مزاج است.

رنگ مو

یکی دیگر از نشانه‌های تشخیص مزاج رنگ موی مردان و زنان است. افرادی که دارای رنگ موی سیاه هستند در گروه افراد با طبع گرم و خشک و افرادی که دارای رنگ موی سفید هستند و زودتر از بقیه تارهای سفید در سر آنها دیده می‌شود دارای مزاج سرد و تر هستند.

شکل و فرم عظلات و اعضای بدن

افراد گرم مزاج دارای بلاتنه ای فراخ و پهن و اندام‌های بدن بزرگ هستند . این افراد عروق برجسته و نبض قوی دارند. اگر فردی عضلات کلفت و بزرگ و تاندون‌های ظریف‌تر داشته باشد او دارای مزاج گرم است.

نشانه‌های مزاج گرم

نبض قوی

عضلات کلفت و بزرگ

عضله خیلی به مفصل

قفسه سینه پهن بزرگ

اندام‌ها بزرگ

عروق برجسته و بزرگ قابل مشاهده

بالاتنه بزرگ

مزاج سرد و خشک و انواع نشانه‌های آن

افرادی که دارای مزاج سرد و خشک اند برخلاف افرادی که مزاج گرم دارند ، دارای اندام‌های کوچک و بالاتنه کوچک هستند . از دیگر علائم سردی مزاج داشتن نبض ضعیف و عضلات ظریف است .

افرادی دارای چهره لاغر و پوست به استخوان چسبیده ، دارای مزاج خشک هستند همچنین افرادی که مفاصل قابل مشاهده و غضروف حنجره و بینی برجسته دارند در گروه افراد دارای مزاج خشک هستند.

مزاج شناسی با خواب و بیداری

اگر ساعت خواب شما بیشتر از حد مجاز یعنی ۸ ساعت است جزو افراد دارای مزاج سرد و تر یا سرد و مرطوب هستید اما اگر خواب شما کمتر از ۸ ساعت باشد دارای مزاج گرم و خشک هستید. خواب زیاد، علت بر سردی و تری مزاج و خواب کم و بیداری زیاد، دلیل بر خشکی و گرمی مزاج است. خواب و بیداری معتدل، دلیل بر اعتدال مزاج است.

رشد اندام های بدن

اگر تمام افعال بدن مانند سرعت رشد، رویش دندان، بلوغ، افعال مربوط به کبد، قلب و مغز و… سریع‌تر از حد طبیعی خود صورت گیرد ، دارای مزاج گرم و اگر کندتر از حد طبیعی باشد ، دارای مزاج سرد هستید.

مزاج شناسی با اجابت مزاج

اگر رنگ مدفوع یا ادرار تیره‌تر و بدبوتر از معمول باشد دلیل بر گرمی مزاج و غلبه صفرا دارد اما بی رنگ بودن یا کم بودن فضولات شامل ادرار، مدفوع، عرق، مو، ناخن، خون و… دلالت بر سردی مزاج دارد.برای تشخیص نوع مزاج درمانگران طب سنتی از رنگ مدفوع و کیفیت آن استفاده می‌کنند .

حالات رفتاری

موارد ذیل دلالت بر گرمی مزاج دارد و عکس این حالات نشان از سردی مزاج است:

سنگدلی

بی قراری

پررویی و حرافی

ثبات در حافظه

فراموشی، بی قراری، عدم تعادل و دودلی

حسن ظن

امیدواری

جوانمردی و با غیرتی

استعداد فهم مطالب

پرتحرکی و نشاط

زیرک بودن

مطالب پیشنهادی ما برای شما

۱ نظر

Avatar
لیلا مرداد ۷, ۱۳۹۹ - ۱:۲۲ ب٫ظ

ممنون از مطالب ارزشمندتون

پاسخ

نظر دادن

Dream League Soccer APK 2020 + MOD + OBB Data