چگونه مزاج خود را تشخیص دهیم؟| بهترین راههای تشخیص طبع سرد و گرم

توسط مریم کوهشاری
1277 مشاهده

آیا تاکنون برای شما پیش آمده است که با وجود گرم بودن هوا، احساس سردی کنید؟ و یا اینکه در یک روز سرد و خنک، شما احساس سرما نکنید؟ تا به حال سردی و گرمی شما با اطرافیان متفاوت بوده است؟ طبع گرم و سرد درست از همین احساس ما در یک روز گرم یا سرد شروع می‌شود.
تشخص طبع سرد و گرم کمک زیادی به شما برای شناخت روحیات می‌‌کند. همچنین در رژیم‌های غذایی طبع سرد و گرم نقش مهمی را ایفا می‌کنند. از سوی دیگر درمان برخی از بیماری‌ها، پیشگیری از ابتلا به بیماری و … نیز به نوع طبع شما نیاز دارد. اگر می‌خواهید بدانید مزاج سرد و خشک و یا گرم دارید، تا انتهای این مطلب با ما همراه شوید.

افرادی که ترموسپتورهای بیشتری برای دریافت گرما دارند، مزاج آن‌ها گرم و خشک است. در حالی که اگر تعداد این گیرنده‌ها کمتر و در مقابل ترموسپتورهای سرد بیشتر باشد، مزاج تر و سرد می‌شود.

چرا افراد طبع سرد و گرم متفاوتی دارند؟

دستان ما (به خصوص نوک انگشتان) به گونه‌ای هستند که می‌توانیم از طریق آ‌ن‌ها اطلاعات حسی را از محیط اطراف خود جمع‌آوری کنیم. در این قسمت از بدن مجموعه‌ای از گیرنده‌های حسی وجود دارند که قادرند شرایط خارجی مثل دما، بافت، سطوح و را تشخیص دهند. گیرنده‌های حسی در بدن می‌توانند با کسب اطلاعات محیط سیگنال‌های الکتریکی را فعال کنند. این سیگنال‌ها از طریق عصب حسی در مغز پردازش می‌شوند.
هر گیرنده‌ای که در بدن ما وجود دارد، توسط یک محرک خاص تحریک می‌شود. ترموسپتورها یکی از گیرنده‌های بدن هستند که دمای محیط را تشخیص می‌دهند. در بدن همه‌ی تعداد زیادی ترموسپتور وجود دارد که فقط سرما را احساس می‌کنند و برخی هم نسبت به گرما حساس هستند.
ترموسپتورها زمانی که احساس گرما می‌کنند، میزان سیگنال‌های خود را افزایش می‌دهند. وقتی حرارت بدن کم می‌شود، سرعت سیگنال‌های این گیرنده‌ها نیز کاهش می‌یابد. از طرف دیگر گیرنده‌های سرما فعال می‌شوند و سیگنال‌های خنک شدن دما را برای مغز ارسال می‌کنند.
اتفاق جالبی که در این زمان رخ می‌دهد، اگر گیرنده‌ها برای مدت زمان طولانی احساس خاصی مثل گرما و یا سرما را داشته باشند، خسته می‌شوند و در نتیجه فعالیت آن‌ها برای ارسال سیگنال به مغز کاهش می‌یابد. به همین دلیل است که دیگر به اندازه‌ی لحظات اول احساس گرما یا سرما نمی‌کنید. دلیل طبع سرد و گرم بودن ما به تعداد گیرنده‌های سرد و گرم برمی‌گردد.
افرادی که ترموسپتورهای بیشتری برای دریافت گرما دارند، مزاج آن‌ها گرم و خشک است. در حالی که اگر تعداد این گیرنده‌ها کمتر و در مقابل ترموسپتورهای سرد بیشتر باشد، مزاج تر و سرد می‌شود.

تشخیص طبع سرد و گرم / مزاج سرد و خشک / مزاج گرم

چگونه مزاج خود را تشخیص دهیم؟

حالا که تا اینجا متوجه شدید چطور ما احساس گرما و یا سرما می‌کنیم، بهتر است برای درک طبع سرد یا گرم خود این روش‌های زیر را انجام دهید.

  • از طریق لمس بدن
  • تشخیص مزاج از طریق هیکل
  • سرعت رشد موها
  • تشخیص مزاج از طریق رنگ پوست
  • تشخیص طبع از طریق برنامه خواب
  • ارتباط طبع سرد و گرم با رفتار

از طریق لمس بدن

وقتی فرد دیگری به یکباره بدن شما را در حالت معمولی لمس می‌کند، می‌تواند به راحتی گرم یا سرد بودن آن را تشخیص دهد. البته اگر فرد لمس کننده خودش مزاج سرد و خشک داشته باشد و شما هم همین مزاج را داشته باشید، نمی‌تواند فرد مناسبی برای انجام این تست باشد.

وقتی فرد دیگری به یکباره بدن شما را در حالت معمولی لمس می‌کند، می‌تواند به راحتی گرم یا سرد بودن آن را تشخیص دهد. البته اگر فرد لمس کننده خودش مزاج سرد و خشک داشته باشد و شما هم همین طبع را داشته باشید، نمی‌تواند فرد مناسبی برای انجام این تست باشد.

تشخیص مزاج از طریق هیکل

یکی دیگر از راه‌هایی که با آن می‌توان طبع سرد را از مزاج گرم تشخیص داد، از طریق هیکل و جثه انجام می‌شود. براین اساس افراد لاغر طبع سرد و خشک دارند. در حالی که افراد تنومند و چاق گرم‌تر هستند. زیرا بدن این افراد دارای چربی زیادی است که بر سرما غلبه می‌کند.

تشخص طبع سرد و گرم کمک زیادی به شما برای شناخت روحیات می‌‌کند

سرعت رشد موها

یکی دیگر از راه‌های تشخیص طبع سرد و گرم از طریق رشد موها انجام می‌شود. افرادی که سرعت رشد موهای آن‌ها بیشتر است، طبع گرم و خشک دارند. این افراد موهای خشک، پرپشت و بادوامی دارند. اما افرادی که مزاج تر و سرد دارند، موهایشان نازک و صاف‌تر است و ریزش مو در آن‌ها به وفور دیده می‌شود.

یکی از راه‌های آسان برای تشخیص سرد یا گرم مزاج بودن، توجه به رنگ پوست است. افراد گرم مزاج دارای پوست سرخ و تر و تازه هستند. اما در افرادی که طبع سردی دارند، رنگ پوست تیره‌تر است.

تشخیص مزاج از طریق رنگ پوست

یکی از راه‌های آسان برای تشخیص سرد یا گرم مزاج بودن، توجه به رنگ پوست است. افراد گرم مزاج دارای پوست سرخ و تر و تازه هستند. اما در افرادی که طبع سردی دارند، رنگ پوست تیره‌تر است.

تشخیص طبع از طریق برنامه خواب

یکی دیگر از تشخیص طبع سرد و گرم از طریق برنامه‌ی خواب ممکن می‌شود. افرادی که طبع معتدل دارند، به دلیل فعالیت مغزی متناسب، خواب و بیداری‌شان هم منظم است. افراد سرد و تر پرخوابند. رطوبت باعث افزایش خواب می‌شود. در حالی که خشکی یکی از دلایل کم خوابی است. به همین دلیل افراد گرم بعد از ۴ ساعت به یکباره بیدار می‌شوند. زیرا بدن احساس می‌کند همین مقدار برای آن‌ها کافیست.

یکی دیگر از راه‌های تشخیص طبع سرد و گرم از طریق رشد موها انجام می‌شود

ارتباط طبع سرد و گرم با رفتار

حالت روانی ما نیز یکی دیگر از معیارهای شناخت طبع سرد و گرم است. افرادی که طبع گرم دارند، خیلی زود عصبی می‌شوند. در حالی که طبع سرد باعث آرامش روانی می‌شود. افرادی که سرد و تر هستند خیلی دیر برآشفته می‌شوند. اما افرادی که زود عصبی می‌شوند، طبع گرم و خشک دارند. این افراد جسورتر هستند و به نظر دیگران در مورد خودشان اهمیتی نمی‌دهند.

مطالب پیشنهادی ما برای شما

نظر دادن

Dream League Soccer APK 2020 + MOD + OBB Data