بهترین راه های تقویت سیستم ایمنی بدن

توسط مریم کوهشاری
116 مشاهده

بهترین راه های تقویت سیستم ایمنی بدن به شما کمک می‌کند تا در برابر مضرترین باکتری‌ها و ویروس‌ها سالم بمانید. گلبول‌های سفید نقش مقابله با عوامل مضر (ویروس و باکتری‌ها) را برعهده دارند. در واقع سربازان سیستم ایمنی بدن همان گلبول‌های سفید هستند. اما اگر این گلبول‌ها قدرت زیادی نداشته باشند، بدن ضعیف شده و قدرت مقابله با ویروس‌ها را ندارد. پس لازم است تا سیستم ایمنی بدن را با طب سنتی تقویت کنید.
آنچه در ادامه می‌خوانید:

  • چرا به تقویت سیستم ایمنی بدن نیاز داریم؟
  • بهترین راه های تقویت سیستم ایمنی بدن
  • مصرف موادغذایی حاوی امگا ۳
  • ویتامین C مورد نیاز بدن
  • مصرف موادغذایی حاوی ویتامین D3
  • تاثیر زینک بر روی سیستم ایمنی
  • برای بالا بردن سیستم ایمنی بدن چه غذاهایی بخوریم؟
  • مصرف ادویه و غذاهای با خاصیت ضدویروسی
روش های تقویت سیستم ایمنی بدن

چرا به تقویت سیستم ایمنی بدن نیاز داریم؟

عوامل بیماری‌زا مثل ویروس‌ها و باکتری‌ها از راه دهان، بینی و چشم وارد بدن می‌شوند. این میکروب‌ها بدون میکروسکوپ قابل دیدن نیستند. تنها در محیط آزمایشگاه و با وسایل پیشرفته می‌توانید آن‌ها را مشاهده کنید. حالا که چیزی را به چشم نمی‌بینید، آیا به این معناست که چیزی وجود ندارد؟
روزانه میلیون‌ها میکروب از راه دست و غذاهایی که میخوریم وارد بدن می‌شود. البته نگران نباشید. اگر اینطور نبود گلبول‌های سفید آنقدر بیکار می‌ماندند که تنبل می‌شدند. اما ورود بخش زیادی از این میکروب‌ها باعث می‌شود تا گلبول‌ها در طی روز مدام در حال مبارزه باشند. با این حساب با شکست دادن هر باکتری و ویروس قدرتمندتر شده و فوراً پادزهر آن را تولید می‌کنند.
اما بسیاری از ویروس‌ها آنقدر قدرتمند هستند که بدن از را پا درآورند. برای مثال ویروس‌های آنفلونزا و کرونا آنقدر قدرتمند هستند که سیستم ایمنی بدن را شکست دهند. پس باید قبل از ابتلا به این بیماری‌ها سیستم ایمنی بدن را تقویت کنید.

یکی از راه‌هایی که با آن می‌توانید سیستم ایمنی بدن خود را تقویت کنید، مصرف غذاهایی است که حاوی اسیدهای چرب امگا ۳ هستند. این ماده‌ی مغذی می‌تواند سلول‌های ایمنی بدن را تقویت کند.

بهترین راه های تقویت سیستم ایمنی بدن

روش های تقویت سیستم ایمنی بدن متنوع هستند. اما مواد مغذی مورد نیاز بدن برای تقویت این سیستم عبارتند از:

مصرف موادغذایی حاوی امگا ۳

یکی از راه‌هایی که با آن می‌توانید سیستم ایمنی بدن خود را تقویت کنید، مصرف غذاهایی است که حاوی اسیدهای چرب امگا ۳ هستند. این ماده‌ی مغذی می‌تواند سلول‌های ایمنی بدن را تقویت کند. در تخم‌مرغ‌های فرآوری شده و روغن ماهی به مقدار زیادی اسیدهای چرب امگا ۳ وجود دارد. مصرف حداقل ۲ بار روغن ماهی در هفته می‌تواند این ماده‌ی مورد نیاز را برای بدن تأمین کند.

بهترین راه های تقویت سیستم ایمنی بدن به شما کمک می‌کند

ویتامین C مورد نیاز بدن

یکی دیگر از راه‌های بالا بردن سیستم ایمنی بدن مصرف ویتامین ث است. این ویتامین یک نوع آنتی‌اکسیدان قدرتمند محسوب می‌شود که بدن را در مقابله با عفونت و باکتری‌ها محافظت می‌کند. این ویتامین حاوی ترکیباتی مانند گلوتاتیون و لیزین است که در مقابله با ویروس‌ها به خوبی عمل می‌کند. برای تأمین ویتامین ث بدن در طی روز مرکبات، آبلیمو و کیوی میل کند.

مصرف موادغذایی حاوی ویتامین D3

گمانه‌زنی‌هایی وجود دارد که نشان می‌دهد میزان بیماری در طول زمستان به دلیل کمبود گسترده ویتامین D بیشتر است. بیماری‌هایی مثل سرماخوردگی و یا آنفلونزا اگرچه به خاطر سرمای شدید ایجاد می‌شود. اما کمبود ویتامین D هم باعث تشدید این بیماری می‌شود.
در افرادی که این ویتامین کمتر است، سیستم ایمنی ضعیف‌تر عمل می‌کند. اگر بخواهید در برابر بیماری‌های مثل کرونا بدن شما مقاوم عمل کنید، باید روزانه حداقل ۲۰ دقیقه در برابر نور آفتاب قرار بگیرید. D3 باعث افزایش تولید کاتلایسیدین (یک ترکیب ضد میکروبی در بدن) می‌شود که برای مبارزه با عفونت‌های ویروسی و باکتریایی لازم است.

گمانه‌زنی‌هایی وجود دارد که نشان می‌دهد میزان بیماری در طول زمستان به دلیل کمبود گسترده ویتامین D بیشتر است. بیماری‌هایی مثل سرماخوردگی و یا آنفلونزا اگرچه به خاطر سرمای شدید ایجاد می‌شود. اما کمبود ویتامین D هم باعث تشدید این بیماری می‌شود.

تاثیر زینک بر روی سیستم ایمنی

یکی دیگر از بهترین راه های تقویت سیستم ایمنی بدن تأمین روی (زینک) بدن است. این ماده‌ی مغذی تاثیر زیادی بر روی عملکرد گلبول‌های سفید برجا می‌گذارد. هر فرد بزرگسال در طی روز حداقل به ۱۵ میلی‌گرم زینک نیاز دارد. در این صورت سلول‌های ایمنی بدن در برابر عفونت و عوامل بیماری‌زا تقویت می‌شوند.

یکی دیگر از بهترین راه های تقویت سیستم ایمنی بدن تأمین روی (زینک) بدن است
Virus defense

برای بالا بردن سیستم ایمنی بدن چه غذاهایی بخوریم؟

غذاهایی که به تقویت سیستم ایمنی بدن کمک می‌کنند عبارتند از:

مصرف ادویه و غذاهای با خاصیت ضدویروسی

برخی از موادغذایی خاصیت ضدویروسی دارند که عبارتند از روغن نارگیل، سیر خام، پونه کوهی، زنجبیل، گردو، انار، چای سبز، سرکه سیب، قارچ، بوقلمون و … هستند. مصرف روزانه‌ی این غذاها سیستم ایمنی بدن را تقویت می‌کنند.
مصرف میوه و سبزیجات هم یکی دیگر از راه‌های افزایش قوای این سیستم است. میوه و سبزیجات را قبل از مصرف خوب بشویید. این موادغذایی حاوی چندین آنتی اکسیدان هستند که رادیکال‌های آزاد را از بین می‌برند. حال آنکه رادیکال‌های آزاد دشمن اصلی سیستم ایمنی بدن هستند.
از مصرف شکر خودداری کنید. یکی از توصیه‌های مهم بسیاری پزشکان برای تقویت سیستم ایمنی بدن خودداری از مصرف قندهای ساده و غذاهای فرآوری شده است. زیاد در ظرف ۳۰ دقیقه سیستم ایمنی بدن ضعیف می‌شوند. گلوکز، قند تصفیه شده و فروکتوز مهم‌ترین دشمنان سیستم ایمنی بدن هستند. وقتی قند مصرف می‌کنید توانایی گلبول‌های سفید برای مقابل با میکروب‌ها کم می‌شود. ثابت نگه داشتن قند خون اهمیت زیادی دارد.
ورزش یکی دیگر از روش های تقویت سیستم ایمنی بدن است. ورزش می‌توانید ماکروفاژها (نوعی از گلبول‌های سفید که ویروس و باکتری را می‌خورند) تقویت کند.

مطالب پیشنهادی ما برای شما

نظر دادن

Dream League Soccer APK 2020 + MOD + OBB Data