انجام ورزش در دوران شیوع کرونا

توسط متین سکوت
۰ نظر

بیماری کرونا ویروس در حاضر به بحرانی در جهان تبدیل‌شده است. در سی‌ام ژانویه ۲۰۲۰، بهداشت جهانی کووید ۱۹ را یک تهدید برای سلامت جهانی به دلیل آماده نبودن بعضی کشورها در مواجهه با این ویروس معرفی کرده است. هم آنفولانزا و هم ویروس کرونا باعث گسترش عفونت در سیستم تنفسی شده و موجب مرگ و میر خصوصاً در افراد دارای سیستم ایمنی ضعیف می‌شود و در این خصوص هیچ مصونیتی این افراد در مقابله با این ویروس ندارند. بنابراین پزشکان توصیه بر انجام ورزش در دوران شیوع کرونا دارند.

درواقع تا زمانی که کووید ۱۹ نیامده بود آنفولانزا به‌مراتب خطرناک‌تر و بزرگ‌تر بود ولی به علت شیوع سریع این ویروس و جدید بودن آن اطلاعات چندانی برای مقابله با آن وجود ندارد. هر ویروس جدیدی به دلیل ناشناخته بودن آن و ندانستن راه‌های مقابله با آن ترسناک است تا رفتار ویروس شناسایی شود و استراتژی مقابله با آن کشف شود. شیوع یک بیماری نباید باعث شود که از فواید تمرینات ورزشی غافل شویم به دلیل اینکه این ویروس در اطراف ماست، احتیاط موجب کاهش ریسک سرایت این ویروس می‌شود.

آیا بیماری کرونا مانع از ورزش کردن می‌شود؟

پزشکان همواره اعلام می‌کنند که ورزش در منزل را حتماً توصیه می‌کنیم که در این روزها به مدت ۳۰ دقیقه انجام شود، اما نکته مهم ما در انجام ورزش این است که از حضور در محل‌های عمومی و پارک‌ها به دلیل فاصله و ارتباط نزدیک با دیگران و احتمال انتقال و انتشار ویروس پرهیز کنید. اماکن عمومی و پارک‌ها که دست آلوده با وسایل عمومی ارتباط داشته است، یکی از راه‌های انتقال ویروس کرونا محسوب می‌شود. همچنین در صورت تماس دست با وسایل پارک‌ها توصیه می‌شود حتماً بعد از تماس، ضدعفونی و شستشوی دست با آب و صابون انجام شود. توصیه پزشکان برای قطع زنجیره انتقال و انتشار ویروس کرونا مبنی بر در خانه ماندن است و فعالیت‌های روزانه مانند ورزش را هم می‌توانیم در خانه انجام دهیم تا به کاهش استرس و حفظ سلامت خود کمک کنیم.

آبا برای کسانی که دچار کووید ۱۹ هستند بازهم ورزش توصیه می‌شود؟

اگر با سرفه خشک، درد بدن، کوتاه شدن تنفس، خستگی عمومی و گرفتگی و درد سینه و تب مواجه شدید باید دارودرمانی را آغاز کنید. به مدت ۲ تا ۳ هفته لازم است تا بدن در مقابل ویروس‌های عفونی ریکاوری را انجام دهد و لنفوسیت‌های تی بتوانند سلول‌ها را پاک‌سازی کنند. بعد از این زمان وقتی علائم از بین رفتند می‌توانید ورزش را ابتدا با شدت کم و آهسته شروع کنید. حتی یک جلسه تمرین می‌تواند مفید باشد اما تمرینات منظم بسیار مفیدتر هستند. تغییرات مولکولی و سلولی در همان چند ثانیه و چند دقیقه اول تمرین رخ می‌دهد. یک دوره تمرین ورزشی می‌تواند بدن را به سمت سلامتی هدایت نماید. محققان معتقدند جلسات تمرینی پر شدت و طولانی‌مدت می‌تواند سیستم دفاعی بدن را تضعیف کند بنابراین پرهیز از انجام تمرینات پر شدت و استرس‌زا می‌تواند گزینه خوبی باشد.

انجام ورزش در دوران شیوع کرونا

کدام ورزش در خانه مناسب شماست؟

ورزش در خانه شامل حرکات ورزشی ساده‌ای است که برای تمامی عضلات حرکت خاصی در نظر گرفته‌شده است که بدون نیاز به باشگاه رفتن تنها با صرف چند دقیقه در طول روز می‌توانید در خانه به‌تناسب اندام برسید که تمامی این حرکات بدون نیاز به مربی و امکانات خاصی که تمام این حرکات با وزن بدن انجام می‌شود.

اولین گام برای ورزش در خانه گرم کردن بدن به شیوه صحیح است که با انجام حرکات کششی شروع می‌شود که این کشش در عضلات باعث افزایش دما بدن و اکسیژن‌رسانی بیشتر به سلول‌ها می‌شود، بهترین تایم ورزش هم بستگی به خودتان دارد که چه ساعت از شبانه‌روز شاداب هستید که هم صبح می‌توانید انجام دهید و هم بعدازظهر یا شب. در ادامه با چند ورزش مناسب و تأثیرگذار آشنا می‌شویم:

شنا سوئدی

این ورزش یک حرکت بسیار عالی و قدرتی است که تعداد زیادی از عضلات بالاتنه را درگیر می‌کند که بیشترین تأثیر را بر روی عضلات سینه، سرشانه، و بازو دارد. برای انجام این حرکت باید بر روی شکم دراز بکشید و بعد از اینکه بدن را به‌طور کامل کشیدید، سعی کنید تعادل خود را به کمک پنجه‌های پا و همچنین دست‌ها حفظ کنید. برای شروع به سمت پایین بروید و سپس به بالا بیایید.

انجام ورزش در دوران شیوع کرونا
انجام ورزش در دوران شیوع کرونا

طناب زدن

از حرکات ساده، اما تأثیرگذار ورزش در خانه محسوب می‌شود یک روش مؤثر برای داشتن اندامی بدون نقص و همچنین بهترین ورزش برای بالا بردن ظرفیت ریه‌ها و کمک کردن به بهبود گردش خون در بدن است. طناب زدن بهترین راه برای سوزاندن کالری است و چراکه با بالا رفتن ضربان قلب و سرعت کالری سوزی روند چربی سوزی هم بالا می‌رود. طناب زدن یکی از مؤثرترین ورزش‌هایی است که برای قلب و عروق بسیار مناسب است، زیرا باعث بالا رفتن مقاومت فیزیکی بدن می‌شود.

دراز نشست

روش صحیح انجام حرکت: بر روی کمر خوابیده و زانوهای خود را در یک زاویه ۹۰ درجه نگه‌دارید. دست‌های خود را در طرفین سر قرار دهید و نوک انگشت‌ها را به گوش خود بچسبانید. قسمت پایین کمر خود را به زمین فشار داده و در همین حین شانه‌های خود را از زمین جدا کنید و چند اینچ بالا بیاورید – این اطمینان را حاصل کنید که قسمت پایین کمر شما در تمام طول تمرین در تماس با زمین می‌ماند. عضلات شکم را منقبض کرده، و فشار زیادی به آن‌ها وارد کنید، سپس به‌صورت کنترل‌شده و آرام، تیغه شانه‌های خود را بر روی زمین قرار دهید.

بازنشر

مطالب پیشنهادی ما برای شما

نظر دادن

Dream League Soccer APK 2020 + MOD + OBB Data