چاقی در نوجوانان و راه‌حل آن (قسمت دوم)

توسط مینا صیادی
159 مشاهده

چاقی در نوجوانان و راه‌حل آن (قسمت دوم)

همانطور که در قسمت گذشته خواندیم، نوجوانان به اقتضای سن، در مورد ظاهرشان وسواس بسیار زیادی به خرج می‌دهند و در مورد آن نگران هستند. بخشی از این نوجوانان صرفا توهم چاقی دارند اما برخی دیگر به طور جدی از مشکل چاقی رنج می‌برند. در قسمت پیشین دلایل افزایش وزن نوجوانان را به تفصیل بررسی کردیم و در این قسمت به معرفی راهکارهای درمانی آن خواهیم پرداخت.
فعالیت بدنی و ورزش

به جرات یکی از شایع‌ترین سوالاتی که نه تنها نوجوان‌ها بلکه سایر افراد نیز بارها از مربیان ورزشی می‌پرسند، معرفی تمرینات ورزشی‌ای است که به صورت مشخص و موضعی باعث از دست دادن چربی مناطق خاصی از بدن می‌شود. در جواب این گروه باید گفت که هیچ‌ ورزشی تا به امروز نتوانسته باعث کاهش وزن به صورت موضعی شود! پس از این خیال باطل بیرون بیایید و برای تنظیم یک برنامه‌ی منظم ورزشی تلاش کنید.
ورزش به عنوان یکی از راه‌های سالم و مفید کنترل کالری‌های به شمار می‌رود. متخصصان تغذیه توصیه کرده‌اند که میزان فعالیت بدنی روزانه برای نوجوانان، باید حداقل به روزی ۱ ساعت برسد. فعالیت‌های بدنی مانند رقصیدن، دوچرخه‌سواری، اسکیت، شنا، دویدن و … از جمله رشته‌های ورزشی هستند که نوجوانان به آنها علاقه‌مند می‌باشند.
فراموش نکنید که هر نوع فعالیت بدنی‌ای بهتر از ساعت‌ها نشستن جلوی تلویزیون است و برای شما کالری‌سوزی را به همراه دارد. برای شروع یک فعالیت ورزشی نکات زیر را به خاطر بسپارید:
·       رشته‌ی ورزشی را با دقت انتخاب کنید. برای مثال اگر از ورزش‌های گروهی خوشتان نمی‌آید، در باشگاه ورزشی ثبت‌نام نکنید. در عوض از ویدیوهای ورزشی که در بازار موجود است کمک بگیرید.
·       پس از انتخاب ورزش آن را به عنوان یک عادت منظم در برنامه‌ی زندگی خود بشناسید و به آن برنامه وفادار بمانید.
·       هیچ فرصتی را برای سوزاندن کالری از دست ندهید. اگر برای خرید یا گردش به خارج از منزل رفته‌اید، سعی کنید به جای استفاده از خودرو، پیاده‌روی کنید و به جای آسانسور یا پله برقی از پله‌های عادی استفاده کنید.
·       زمانی که نیاز به اطلاعات دارید، هیچ اشکالی ندارد که از والدین یا مربی ورزش خود کمک بخواهید. آنها با راهنمایی‌های دقیق‌تر مسیر ورزشی شما را هموارتر می‌کنند.

کالری‌شماری

در حالیکه ورزش باعث افزایش متابولیسم و متعاقبا کالری‌سوزی شما می‌شود، فراموش نکنید که در صورت کنترل نکردن کالری‌های دریافتی و ایجاد تعادل مثبت انرژی، به اضافه وزن کمک خواهید کرد! فرقی نمی‌کند که بزرگسال باشید یا نوجوان، هر فرد باید بداند که چه میزان کالری در روز می‌سوزاند و حساب کالری‌های دریافتی و سوخته‌شده‌‌ی خود را داشته باشد.
اگر مسئول خرید خانه، پدر یا مادر شما هستند، می‌توانید از آنها بخواهید که انتخاب‌های سالم‌تری را به سبد غذایی خانوار شما اضافه کنند. ضمن اینکه با استفاده‌ از اپلیکیشن‌های کالری‌شماری چون کرفس، کالری تک تک محصولات و مواد غذایی مصرفی‌تان را، محاسبه کنید. این کار مستقیما بر روند کاهش وزن شما تاثیر مثبت می‌گذارد.
از سوی دیگر سعی کنید که تغذیه خود را به دقت تحت نظر داشته باشید. گاهی اوقات افراد احساسات خود را به درستی نمی‌شناسند و به اشتباه می‌افتند. برای مثال افراد دارای اضافه وزن اذعان داشته‌اند که زمان‌هایی که بی‌کار یا بی‌حوصله بوده‌اند، به خوردن روی آورده‌اند. بنابراین بسیار مهم است که با پیدا کردن سرگرمی‌های دیگر حواس خود را پرت کنید و دچار سوتفاهم در مورد احساسات خود نشوید!
همچنین باید میان‌وعده‌های خود را از بین مواد غذایی سالم انتخاب کنید. بدترین میان‌وعده‌ها نیز جایگزین سالم دارند. فقط کافی است آنها را شناخته و وارد برنامه‌ی غذایی خود کنید.

چه زمانی شروع به کم کردن وزن می‌کنم؟

کاهش وزن سالم و دائمی یک روند تدریجی و غیرقابل پیش‌بینی است، بنابراین غیرممکن است که بگوییم هر فرد چه مقدار وزن کم خواهد کرد یا اینکه چقدر سریع آن را از دست خواهد داد. همانطور که در ادامه می‌بینید، عواملی متفاوتی بر پاسخ به این سوال تاثیرگذارهستند:
·       سن
·       جنسیت
·       وزن اولیه
·       ژنتیک
·       رژیم غذایی
·       سطح فعالیت بدنی
·       سبک زندگی

کلام پایانی

کاهش وزن سفری طولانی است که مهم‌ترین نکته برای موفقیت در آن، صبر و حوصله است. فراموش نکنید که هیچ‌گونه میان‌بری برای این کار وجود ندارد. در این میان والدین باید بسیار هوشیار باشند که فرزندان آنها با بی‌تجربگی گول تبلیغات کاذب را نخورند. هیچ‌گونه قرص یا رژیم غذایی وجود ندارد که بتواند در طی مدت زمان کوتاهی وزن زیادی از شما کم کند. قرص‌های چربی‌سوز، قرص‌های رژیمی، ورزش افراطی، نخوردن وعده‌های اصلی غذا و … چیزی بیش از یک دروغ نیستند. این موارد نه تنها به لاغری سریع‌ نوجوانان کمک نمی‌کنند، بلکه باعث خطر و تهدید جانی آنها نیز می‌شوند. حتی اگر این میان‌برها شما را به پاسخ مورد نظرتان برسانند، آگاه باشید که قطعا به زودی یا با بازگشت وزن و یا بیماری، عوارض خود را نشان خواهند داد.
  

مطالب پیشنهادی ما برای شما

نظر دادن

Dream League Soccer APK 2020 + MOD + OBB Data