مصرف هورمون رشد

توسط متین سکوت
105 مشاهده

هورمون رشد (HGH) انسان هورمونی طبیعی است که توسط غده هیپوفیز ساخته می‌شود. برای رشد، بازسازی سلولی و تولید سلولی مهم است. HGH به حفظ، ساخت و تعمیر بافت سالم در مغز و سایر اعضای بدن کمک می‌کند. این هورمون می‌تواند پس از جراحت و پس از ورزش بافت عضله را به سرعت بهبود بخشد. مصرف هورمون رشد کمک می‌کند تا توده عضلانی و سوخت و ساز بدن را افزایش دهد و چربی را می‌سوزاند.

HGH نیز گفته می‌شود که برای کیفیت و ظاهر پوست مناسب است. گفته شده است که روند پیری را کاهش داده و بیماری‌های مرتبط با سن را درمان کند. با این حال، تحقیق در حمایت از این ادعا محدود است. این هورمون با تحریک فرآیندهای متابولیک در سلول‌ها متابولیسم را فعال می‌کند. کبد باعث ایجاد پروتئین مانند انسولین می‌شود که سلول‌های غضروفی تولید می‌کند. این نقش مهمی در رشد استخوان و اندام، و نیز سنتز پروتئین عضله‌ای دارد. اگرچه HGH یک ماده طبیعی است، همچنین در فرم‌های مصنوعی به عنوان درمان یا مکمل موجود است.

هورمون رشد سیناتروپین

سیناتروپین نام تجاری داروی سوماتروپین یا هورمون رشد است. هر قلم تزریقی سیناتروپین، حاوی ۵ یا ۱۰ میلی‌گرم سیناتروپین به صورت محلول آماده تزریق است. این دارو باید با دستور پزشک تهیه شود و میزان مصرف آن هم با دستور نظر وی تعیین می‌گردد.

داروی سیناتروپین برای چه مواردی استفاده می‌شود؟

  • تأمین هورمون رشد در کودکان و بزرگ‌سالان مبتلا به کمبود هورمون رشد
  • تأمین هورمون رشد در کودکان با قد کوتاه مبتلا به سندرم ترنر
  • تأمین هورمون رشد در بدن برای دستیابی به رشد مناسب در بیماران خردسال دارای نارسایی مزمن کلیه
  • تأمین هورمون رشد در کودکانی که نسبت به سن حاملگی کوچک (SGA) هستند و تا سن ۲ الی ۴ سالگی به رشد مناسب نمی‌رسند.

هورمون رشد در بدن‌سازی

این روزها استفاده از انواع هورمون‌ها، در میان جوانانی که تب داغ تناسب‌اندام و عضلانی شدن را در سر دارند، رایج شده است. این افراد که هم ورزشکار حرفه‌ای و هم مبتدی جزو آن‌ها هست، بدون توجه به عوارض هورمون‌ها و فقط برای رسیدن به هدف کاذبی که در سر دارند، سلامت خودشان را به خطر می‌اندازند.

استفاده درمانی از «هورمون رشد» در پزشکی بسیار محدود است و فقط در موارد خاص و برای تعداد معدودی از بیماران انجام می‌شود. این هورمون معمولاً فقط برای کودکانی تجویز می‌شود که در سن رشد هستند و به دلیل مشکلات موجود در هیپوفیز، از کمبود ترشح طبیعی هورمون رشد رنج می‌برند. در غیر این صورت، به دلیل ترشح و وجود این هورمون در بدن، نیازی به افزایش میزان آن به شکل مصنوعی نیست. معمولاً ورزشکاران هورمون رشد را در سنین ۱۸ تا ۲۵ سال، یعنی بعد از بسته شدن صفحات رشد و بلوغ مصرف می‌کنند.

اما چه خاصیتی در هورمون رشد وجود دارد که این قدر بدن‌سازها را به آن علاقه‌مند کرده است؟ هورمون رشد باعث زیاد شدن عضلات و کم شدن چربی‌ها می‌شود و این دقیقاً همان چیزی است که در بدن‌سازی کاربرد دارد. البته وزنه‌بردارها نیز به موازات تمرینات سخت بدنی، از این هورمون برای بیشتر شدن عضله استفاده می‌کنند.

یکی از عوارض هورمون رشد این است که بعد از قطع آن، به‌سرعت عضلات، تحلیل رفته و چربی جایگزین آن‌ها خواهد شد و فرد به‌شدت چاق و بدفرم می‌شود. نارسایی قلبی، اختلال دید، برخی از تومورها و سردردهای شدید نیز از عوارض استفاده نابجا از هورمون رشد است. همچنین دیابت از دیگر عوارضی است که در افراد مستعد به وجود می‌آید. این نوع دیابت از نوع وابسته به انسولین است که عوارض و مشکلات فراوانی را در بیمار به وجود می‌آورد.

صفحه رشد در کودکان

واقعیت این است که عامل اصلی و تعیین‌کننده رشد قد، ژنتیک است. یعنی ژن‌هایی که پیش از تولد به بدن افراد منتقل شده‌اند، میزان قدی را تعیین می‌کنند که هر فرد به آن دست پیدا می‌کند. اما این وسط عوامل دیگری وجود دارند که می‌توانند به کمک رشد قد بیایند، عواملی مثل تغذیه مناسب یا ورزش. در مورد تأثیر ورزش بر رشد قد، باید گفت که ورزش کردن ترشح هورمون رشد را افزایش می‌دهد و به این ترتیب به کمک وضعیت ژنتیک فرد می‌آید تا بتواند قد فرد را به مقدار قد تعیین شده برساند. از سوی دیگر برخی معتقدند ورزش در طول دوره رشد می‌تواند تا حدود پنج سانتی‌متر بر رشد قد بیفزاید. بهتر است برای انتخاب ورزش مناسب سن خود، به خوبی دقت کنید چون که ورزش‌های سنگین می‌توانند به صفحات رشد آسیب برسانند و رشد طولی استخوان‌ها را متوقف کنند.

در نهایت، قد نهایی هر فرد در کنار وضعیت ژنتیک، به شروع زمان بلوغ هم‌بستگی دارد. هر چه دوره بلوغ دیرتر شروع شود، صفحه‌های رشد هم دیرتر بسته می‌شوند و فرصت کافی برای افزایش قد و رسیدن به حداکثر قد ژنتیکی وجود خواهد داشت. بنابراین هر اقدامی که در جهت افزایش قد صورت می‌گیرد، باید در دوره‌ای باشد که صفحه رشد بسته نشده است. صفحه رشد در دختران در بین ۱۵ تا ۱۶ سالگی و در پسران بین ۱۷ تا ۲۰ سالگی بسته شده و بعد از آن امکان رشد طولی استخوان‌ها وجود ندارد.

مطالب پیشنهادی ما برای شما

نظر دادن

Dream League Soccer APK 2020 + MOD + OBB Data