بنویس، سنگ بزرگ این بار نشانه‌ زدن است!

توسط مینا صیادی
236 مشاهده

بنویس، سنگ بزرگ این بار نشانه‌ زدن است!

متخصصان اعصاب: نوشتن هدف‌های بزرگ، باعث تحقق آنها می‌شود.

اگر تا به حال فقط یک بار تجربه‌ی رفتن به مشاوره تحصیلی یا روانشناس را داشته باشید و از مشکل غیر قابل‌حلی که زندگی شما را تحت‌الشعاع خود قرار داده است با آنها صحبت کرده‌ باشید، به احتمال قوی این توصیه را شنیده‌اید که «هدف نهایی خود را به صورت کتبی بر روی کاغذ بیاورید». پس از شنیدن این توصیه افراد به دو دسته تقسیم می‌شوند: دسته‌ی اول افرادی هستند که از همان ابتدا این توصیه را جدی نگرفته و آن را در لحظه فراموش می‌کنند. دسته‌ی دوم اما افرادی هستند که این کار را انجام می‌دهند اما پس از مدت کوتاهی از انجام آن ناامید و خسته شده و دیگر به نوشتن اهداف‌شان ادامه نمی‌دهند.
در میان افرادی که با چاقی یا لاغری مفرط دست و پنجه نرم می‌کنند نیز این مشکل دیده می‌شود. برای مثال برخی از افرادی که با مشکل چاقی روبرو هستند، می‌دانند که می‌خواهند لاغر شوند، حتی وزن مد نظرشان را هم می‌دانند اما بدون نوشتن آن، با اینکه روند کاهشی در رژیم لاغری خود را سپری می‌کنند و وزن قابل قبولی را از دست داده‌اند،‌ به علت‌های متفاوتی چون خستگی، ناامیدی و … هدف نهایی خود را فراموش می‌کنند و رژیم خود را ادامه نمی‌دهند.
در یک مطالعه به نام «اختلاف بین زن و مرد در تعیین هدف» که توسط مجله‌ی اینترنتی فوربز منتشر شده، نتایج جالبی به دست آمده است. در این مطالعه که به مدت ۳ ماه در بین نزدیک به ۵۰۰۰ زن و مرد صورت گرفته، نتیجه‌ی به دست آمده حکایت از این دارد که هر دو جنسیت نیاز به نوشتن هدف خود برای دستیابی و عملکرد بهتر در روند رسیدن به آن را در خود احساس می‌کنند.
نتایج دیگری که از این تحقیق به دست آمده عبارتند از:
·       زنان نسبت به مردان، به علت داشتن رابطه‌ی احساسی قوی‌تر به هدف تعیین شده، برای آن اهمیت بیشتری قائل می‌شوند.
·       مردها نسبت به زن‌ها برای تصور هدف خود، از قدرت تخیل بیشتری دارند. تخیل‌پردازی به آنها جهت و تمرکز می‌دهد.
·       زن‌ها نسبت به مردها تمایل بیشتری برای به تعویق انداختن هدف خود دارند.
·       زنان اهداف سخت‌تری را تعیین می‌کنند. این در حالی اتفاق می‌افتد که اغلب مردان را به عنوان جنس سخت‌تر می‌شناسند اما زنان در این مطالعه، محوطه‌ی امن خود را ترک و با تعیین هدف‌های سخت، مردان را پشت سر گذاشته‌اند.
شاید از خود بپرسید که تعیین هدف کاهش یا افزایش وزن و نوشتن آن، در عمل چه فایده‌ای می‌تواند برای شما داشته باشد. در این خصوص باید گفت که نوشتن وزن نهایی و مورد نظر، در دو سطح بر شما تاثیر می‌گذارد. تاثیر نوشتن هدف در سطح اول که به نام حافظه‌ی خارجی شناخته می‌شود، به راحتی قابل توضیح است. حافظه‌ی خارجی همان برگه‌ای است که شما بر روی یخچال یا مانیتور کامپیوتر محل کارتان می‌زنید و در آن هدف نهایی شما که همان وزن ایده‌آل است را مشخص کرده‌اید.
سطح دوم که مرحله‌ای عمیق‌تر است به رمزگذاری شناخته می‌شود. رمزگذاری فرآیند بیولوژیکی است که در آن چیزهایی که ما درک و دریافت می‌کنیم به مرکز یادگیری مغز یا هیپوکامپ فرستاده می‌شوند. محلی که وظیفه‌ی تجزیه و تحلیل و تصمیم بر ذخیره یا عدم ذخیره در حافظه‌ی بلند مدت داده‌های دریافتی را بر عهده دارد. به زبان ساده‌تر در فرآیند رمزگذاری مغز تصمیم می‌گیرد چه چیزی را به یاد آورد و چه چیزی را فراموش کند. نوشتن هدف بر روی کاغذ، باعث بهبود این فرآیند می‌شود. به عبارت دیگر از نظر علم بیولوژیک، متخصصان اعصاب کشف کرده‌اند که کسانی که هدف‌های خود را، فارغ از بزرگ یا کوچک بودن آن، بر روی کاغذ می‌آورند، شانس بیشتری برای رسیدن به آنها دارند.
گرچه دلایل متفاوتی برای کار نکردن یک رژیم غذایی وجود دارد، اما اگر دلیل شما چیزی از جنس خستگی یا ناامیدی و یا فراموش کردن هدف نهایی است، به کمک همین روش به راحتی می‌توانید با آن مواجه شده و با داشتن یک برنامه‌ی منظم و با انگیزه بالا برای کاهش وزن، به هدف بزرگ و سخت خود برسید.
پس معطل چه هستید، قلم و کاغذ را بردارید و آرزوهاتون رو یک قدم به خودتون نزدیک‌تر کنید!

مطالب پیشنهادی ما برای شما

نظر دادن

Dream League Soccer APK 2020 + MOD + OBB Data