جلوگیری از افسردگی دوران خانه نشینی

توسط سارا عربی
157 مشاهده

همه ما این روزها میخواهیم با افسردگی دوران خانه نشینی مبارزه کنیم و آن را به نحوی از بین ببریم. پس این مطلب را بخوانید. احتمالا تا حد زیادی به شما کمک خواهد کرد.

افسردگی انواع مختلفی دارد و ممکن است عوامل متفاوتی باعث شوند تا این بیماری متاسفانه برای مدتی مهمان خانه ذهن‌تان شود. اما این روزها با شیوع ویروس کرونا و ضرورت قرنطینه خانگی، تقریبا همه ما به نوعی با آن مواجه شده‌ایم. برخی از ساده‌ترین تفریح‌ها و عادت‌های روزمره‌مان چون دیدن دوستان و بیرون رفتن با آن‌ها به آرزوهایی بزرگ تبدیل شده‌‌اند و احتمال دارد این شرایط برای مدت قابل توجهی ادامه پیدا کند.

اول از همه باید بدانیم این دوران برای ما که در قرنطینه هستیم میتواند دوران طلایی باشد. چون میتوان در این دوران خیلی چیزها یاد گرفت و خیلی کارها کرد. مثلا میشود کتابی که همیشه در حسرت خواندنش بودید ولی وقتش را نداشتید بخوانید. میتوانید فیلمی که همیشه منتظر دیدنش بودید را ببینید  آشپزی کنید، با خانواده وقت بگذرانید و… ما همیشه از نداشتن وقت برای سپری کردن اوقات درکنار خانواده شکایت میکردیم اما الان این فرصت نصیب ما شده که جبران کنیم

بیایید راهکارهایی را بررسی کنیم که در این دوران به ما کمک میکنند

برای جلوگیری از افسردگی دوران خانه نشینی نیاز است برخی عادات خود را تغییر دهید

سروقت بیدار شوید

مهم نیست چه سنی دارید یا شغل‌تان چیست. دانشجو یا کارمند هستید. اولین ضربه‌ای که احتمالا این قرنطینه خانگی به من و شما زده، از بین رفتن نظم و روتین روزمره و بهم ریختن ساعت خواب است. دورکاری و کار از خانه بدون شک مشکلات خودش را دارد و مدرسه و دانشگاه رفتن هم هر چقدر شاید خوشایند نباشند اما به زندگی روزانه ما نظم خوبی می‌دهند. یک سرچ ساده نشان می‌دهد که ظاهرا هنوز متخصصین در مورد اینکه آیا بیدار ماندن تا صبح و دیر بلند شدن از خواب ضرر دارد یا خیر، اختلاف نظر دارند و البته که بیشتر تحقیقات چنین رابطه‌ای را نشان می‌دهند. اما مهم‌تر از ساعت خواب، دا‌شتن برنامه‌ای مشخص و منظم است.

برای تنظیم و یادآوری این برنامه می‌توانید از دوست و اعضای خانواده کمک بگیرید اما تنها کافیست چند روزی آن را تا حد امکان کامل اجرا کنید تا دوباره نظم و روتین به زندگی برگردد. حتی برای تنظیم برنامه می‌توانید از مشاورها هم مشورت بگیرید که این روزها تلفنی یا به صورت تماس تصویری حتما برایتان وقتی تعیین خواهند کرد.

اخبار بد کرونا را دنبال نکنید

تحقیقات نشان میدهد که اخبار بد میتواند تاثیر بسیار بدی بر روی انسان بگذارد و حتی تداوم به شنیدن آن باعث بدتر شدن و حتی ابتلا به افسردگی نیز میشود. بنابراین برنامه‌های خبری منفی نه تنها شما را ناراحت‌تر و مضطرب‌تر از قبل می‌کند، بلکه نگرانی‌ها و اضطراب‌های شخصی شما را نیز تشدید می‌کنند. اخبار بد می‌تواند نگرانی‌های شخصی افراد را که حتی ممکن است بی‌ارتباط با موضوع خبر باشد تشدید کند. از اینرو بمباران کردن مردم با منفی‌گرایی، تاثیرات روانی واقعی دارند.

به خود دروغ بگویید

شاید واژه دروغ بار منفی داشته باشد پس بگذارید طوری دیگر بیان کنم. دائما به خود بگویید و یاداوری کنید که این وضعیت گذرا است و زود تمام میشود. به خود یاداوری کنید که به زودی به مدرسه، دانشکاه یا سرکار خود برمیگردید و زندگی عادی خود را شروع میکنید. حتی اگر این وضعیت به ظاهر طولانی برسد نیاز است تا ما همواره خود را امیدوار کنیم و به دوران خوب بعد از قرنطینه فکر کنیم.

مراقب روحیه کودکانتان باشید

کودکان از ما خیلی حساس تر هستند. شاید به ظاهر رفتارهایشان طبیعی به نظر برسد وشما متوجه نشوید ولی قطعا در دراز مدت متحمل شدن اضطراب و استرس از آنها فردی بیش فعال یا پرخاشگر میسازد. کودکانی که مدت زمان طولانی در استرس قرار میگیرند آسیب پذیرترین کودکان هستند. درخانه مراقب رفتارهایتان در مقابل کودکانتان باشید. آنها را سرگرم کنید. برنامه های مفرح و سرگرم کننده برای آنها تدارک ببینید. شاید حتی بهتر باشد اگر مهارت خاصی بلد هستید آن را به کودکتان آموزش دهید. نقاشی، آشپزی، موسیقی و خیلی چیزهای دیگر

چه سرگرمی‌هایی به ما کمک میکند تا از افسردگی دوران خانه نشینی جلوگیری کنیم؟

تماشای یک فیلم

همه ما سلیقه‌های خاص و منحصر به فردی داریم و البته هم که چرنوبیل مینی‌سریال بی‌نظیر و فوق‌العاده‌ای است. اما بعید به نظر می‌رسد که تماشای سریالی تاریک و غم‌انگیز که حال و هوایش هم بی‌شباهت به این روزها نیست، کمک زیادی به بهتر شدن حالمان کند. اما اگر هم واقعا می‌دانید که مشکلی با تجربه بازی‌ها و تماشای فیلم‌های این شکلی ندارید و اتفاقا سرگرمتان می‌کنند، پس لازم نیست خودتان را با دیگران مقایسه کنید و هر چه زودتر به سراغشان بروید.

سفر کنید اما مجازی!

درست است. اینترنتی سفر کنید. امروزه همه چیز اینترنتی شده و تقریبا زندگی را برای ما آسان کرده. میدانستید که برای سفر کردن نیازی نیست که چندین روز وقت بگذارید و پول خرج کنید؟

اگر در قرنطینه خانگی به سر می‌برید و نمی‌توانید به مکان‌های دیگر سفر کنید، می‌توانید از طریق تلفن خود به آثار هنری زیبا دسترسی پیدا کنید و به جای رفتن و حضور فیزیکی در موزه لوور، برنامه رسمی آن را نصب کنید و به پاریس و موزه لوور سفر کنید. صدها و هزاران آثار هنری را تماشا و بررسی کنید و برای سفرهای بعدی خود برنامه ریزی کنید. سایر موزه‌ها نیز مانند موزه Uffizi Gallery در فلورانس نیز چنین برنامه‌ای را دارند.

و در آخر: ورزش کنید

خوشبختانه اپلیکیشن‌های زیادی وجود دارند که به شما کمک میکنند تا در خانه ورزش کنید. فقط کافیست روزانه طبق برنامه‌های آنها عمل کنید. اینگونه به خاطر پرخوری‌های دوران قرنطینه چاق نمیشوید! و قطعا انرژی لازم برای روز خود را بدست می آورید

مطالب پیشنهادی ما برای شما

نظر دادن

Dream League Soccer APK 2020 + MOD + OBB Data