۱۱ روش آسان برای متوقف کردن حمله پانیک

توسط سپیده سرداری
32 مشاهده

حمله پانیک شامل احساس هراس ناگهانی، ترس زیاد، وحشت و اضطراب شدید می‌باشد. افرادی که مبتلا به این بیماری هستند، علائم جسمی و عاطفی نیز دارند. بسیاری از مبتلایان به این بیماری دچار عوارضی چون اشکال در تنفس، عرق کردن زیاد، لرزیدن و تپش قلب می‌شوند. همچنین برخی دیگر ممکن است درد قفسه سینه، احساس سکته قلبی و رهایی از خود را تجربه کرده باشند. این حملات می‌توانند بسیار ترسناک باشند و آسیب شدیدی به مبتلایان وارد کنند. در این مقاله به معرفی ۱۱ استراتژی و راهکار ساده برای توقف حمله پانیک می‌پردازیم. با ما همراه باشید.

در این مقاله با این راهکارها آشنا می‌شوید:

  • نفس عمیق
  • چشمانتان را ببندید!
  • آگاهی ذهن خود را افزایش دهید.
  • روی یک جسم تمرکز کنید.
  • شل کردن عضلات
  • یک مکان آرام را در ذهن خود تجسم کنید.
  • ورزش‌های سبک را فراموش نکنید.
  • استفاده از اسطوخودوس
  • یک ذکر آرامش بخش!!!
  • مصرف بنزودیازپین‌ها زیر نظر پزشک

نفس عمیق بکشید

یکی از نشانه‌های شایع حمله پانیک، پیش فعالی است. که می‌تواند باعث به وجود آمدن ترس و وحشت زیادی در فرد مبتلا شود. نفس عمیق می‌تواند به کاهش علائم ناشی از حمله پانیک کمک کند. اگر افراد مبتلا به این بیماری بتوانند تنفس خود را کنترل کنند، نشانه‌های مثبتی در کاهش ترس و وحشت ناشی از حمله پانیک مشاهده خواهند کرد. بنابراین توصیه می‌شود اگر به این بیماری مبتلا هستید، روی نفس کشیدن عمیق تمرکز کنید. هوا را از طریق دهان وارد سینه و شکم کنید. تنفس شکمی می‌تواند بسیار مفید واقع شود. نفس کشیدن را ۴ ثانیه طول بدهید، ۱ ثانیه هوا را در قفسه سینه خود حبس کنید و دوباره ۴ ثانیه هوا را بازدم کنید.

حمله پانیک را تشخیص دهید

شناسایی درست حمله پانیک و تشخیص درست آن از حمله قلبی، به شما کمک می‌کند که به خود یادآوری کنید این یک موقعیت زودگذر است و بزودی حال شما خوب خواهد شد. سعی کنید احساس مرگ و عذاب را از خود دور کنید و به خودتان آرامش بدهید. با این کار می‌توانید روی کاهش علائم این بیماری تمرکز کنید.

به خود یادآوری کنید این یک موقعیت زودگذر است و بزودی حال شما خوب خواهد شد.

Panic-attack-2

چشمانتان را ببندید

برخی از حملات پانیک می‌توانند ناشی از محرک‌هایی باشند که آرامش شما را تحت الشعاع قرار می‌دهند. قرار گرفتن در محیطی که احساس آرامش و امنیت شما را مختل می‌کند، اثرات منفی زیادی بر این بیماری دارد. برای کاهش اثرات این محرک‌ها در محیط هنگامی که دچار این حمله می‌شوید، چشمانتان را ببندید. این کار به شما کمک می‌کند تمرکزتان را روی نفس کشیدن بیشتر کنید.

آگاهی ذهن خود را افزایش دهید

ذهن آگاه می‌تواند شما را در برابر حملات پانیک کمک کند. از آنجایی که یکی از نشانه‌های حمله پانیک، احساس رهایی و جدایی از حقیقت می‌باشد، ذهن شما می‌تواند آنچه را که در واقعیت در حال رخ دادن است را شناسایی کند. و علائم این بیماری را کاهش دهد. بر روی احساسات جسمی که هنگام حمله پانیک با آن مواجه می‌شوید تمرکز کنید و آن‌ها را شناسایی کنید.

یکی از نشانه‌های حمله پانیک، احساس رهایی و جدایی از حقیقت می‌باشد!

روی یک جسم تمرکز کنید

یکی از راهکار‌های پیشنهادی که برای برخی از افراد مبتلا بسیار مفید واقع می‌شود، تمرکز روی یک جسم است. که باعث می‌شود حواستان تا حدودی از احساس ترس و اضطراب پرت شود. توجه به الگو‌ها، رنگ‌ها، شکا‌ها و اندازه‌های اجسام به شما کمک می‌کند تا در هنگام حمله پانیک، بیماری را بهتر کنترل کنید.

عضلات خود را شل کنید

تکنیک‌های شل کردن عضلات نیز مانند نفس عمیق، می‌تواند کمک زیادی به کاهش علائم ناشی از حمله پانیک داشته باشند. همچنین اگر این تکنیک‌ها را از قبل تمرین کرده باشید، تاثیر مثبت بیشتری هنگام حمله پانیک خواهند داشت.

Stop-panic-attacks

یک مکان آرام و موقعیت لذت بخش را در ذهن خود تجسم کنید

آرامش بخش ترین مکان دنیا که می‌توانید تصور کنید کجاست؟ ساحل دریا در یک هوای آفتابی یا یک دشت سرسبز پر از گل‌های زیبا؟ خود را در آن مکان زیبا و دوست داشتنی تصور کنید. همچنین سعی کنید توجهتان روی جزئیات بیشتر باشد. این تکنیک به شما کمک می‌کند بتوانید علائم این بیماری تا حد زیادی کنترل کنید.

آرامش بخش ترین مکان دنیا که می‌توانید تصور کنید کجاست؟ ساحل دریا در یک هوای آفتابی یا یک دشت سرسبز پر از گل‌های زیبا؟

در این مقاله تکنیک‌های کنترل و مدیریت استرس را می‌توانید مطالعه کنید.

ورزش‌های سبک را فراموش نکنید!

اندروفین‌ها، موادی هستند که به پمپاژ درست خون کمک می‌کنند. پمپاژ مناسب خون در بدن به شما کمک می‌کند بتوانید نشانه‌های این بیماری را کنترل کنید. ورزش‌های سبک مانند پیاده روی یا شنا به شما کمک می‌کند تا در هنگام استرس، اندروفین بدن را افزایش دهید و حمله پانیک را متوقف کنید.

استفاده از اسطوخودوس می‌تواند مفید باشد

اسطوخودوس گیاهی تسکین دهنده است و برای کنترل استرس مفید می‌باشد. همیشه سعی کنید مقداری رو؛ن اسطوخودوس همراه خود داشته باشید. تا در هنگام حملات پانیک، مقداری از آن را روی ساعد دست خود بمالید. همچنین نوشیدن دمنوش اسطوخودوس یا بابونه نیز می‌تواند مفید واقع شود. مصرف اسطوخودوس برای تجربه یک خواب راحت نیز می‌تواند مفید باشد.

اسطوخودوس گیاهی تسکین دهنده است و برای کنترل استرس مفید می‌باشد. البته در مصرف آن نباید زیاده روی کرد!!!

Lavender to relax during panic attacks

یک ذکر آرامش بخش را با خود تکرار کنید

تکرار یک ذکر که آرامش بخش و اطمینان بخش باشد، می‌تواند کمک زیادی برای کاهش عوارض حمله پانیک داشته باشد. یک ذکر آرامش بخش را تا زمانی که نشانه‌های بیماری شروع به فرونشست کند را مدام تکرار کنید و احساس امیدواری را در قلب خود افزایش دهید.

مصرف بنزودیازپین‌ها زیر نظر پزشک می‌تواند مفید باشد

به محض اینکه احساس می‌کنید دچار حمله پانیک شده اید، مصرف بنزودیازپین‌ها می‌تواند نقش مفیدی در کاهش نشانه‌های این بیماری داشته باشد. البته مصرف این مواد حتما باید زیر نظر پزشک باشد و مصرف خودسرانه دارو‌ها می‌تواند مشکلات زیادی را ایجاد کند. زیرا این داروها بسیار اعتیاد آورند. و فقط باید در موارد کم مصرف شود. در مواردی که نیاز شدید به آن احساس نمی‌شود، باید از مصرف این دارو خودداری شود.

در این مقاله سعی کردیم چند راهکار ساده برای متوقف کردن حمله پانیک را برای شما معرفی کنیم. به کار بردن این استراتژی‌های ساده در کنار عمل به دستورات پزشک معالج، کمک زیادی به کنترل عوارض ناشی از این بیماری می‌کند. امیدواریم مطالعه این مقاله به شما برای متوقف کردن حمله پانیک کمک کند و مفید واقع شود.

مطالب پیشنهادی ما برای شما

نظر دادن

Dream League Soccer APK 2020 + MOD + OBB Data