بهترین روش ضدعفونی کردن سبزیجات / جوش شیرین یا محلول ضدعفونی کننده؟

توسط مریم کوهشاری
74 مشاهده

ضدعفونی کردن میوه و سبزی یکی از کارهای مهمی است که باید در طی روز به آن بپردازیم. میوه‌ها و سبزیجات به دلیل اینکه خیلی زود خراب می‌شوند و در بیشتر مواقع قابل فریز شدن نیستند، نیاز به شستشوی کامل و درست دارند. ضدعفونی کردن میوه و سبزیجات با سرکه نمک، جوش شیرین و یا محلول‌های ضدعفونی کننده انجام می‌شود. البته ما قصد داریم در این مطلب به بهترین روش ضدعفونی کردن سبزیجات بپردازیم.

چرا شستن و ضدعفونی کردن میوه و سبزیجات ضرورت دارد؟

کشاورزان و باغداران برای پرورش میوه و سبزیجات از سم و کود زیادی استفاده می‌کنند. به طوری که لایه‌ای از میوه و یا سبزیجات توسط مواد سمی احاطه می‌شود. در مرحله برداشت هم میوه و سبزیجات دست به دست می‌چرخد و سپس وارد بازار می‌شود.

در فروشگاه‌ها نیز فروشنده‌ها برای جلب توجه عابرین بر روی میوه‌ها واکس مخصوص میوه می‌زنند تا آن‌ها را براق‌تر و زیباتر کنند. سبزی‌ها نیز در معرض گرد و غبار و دست‌های فروشنده، باربر و کارکنان حمل و نقل هستند. با این اوصاف آیا این مواد خوراکی محلی برای تجمع میکروب‌ها نیستند؟

براساس نظر متخصصان و پزشکان ضدعفونی کردن میوه و سبزی یک کار ضروری قبل از مصرف است. بدن روزانه به مقدار زیادی از انواع میوه و سبزیجات نیاز دارد. اما به شرط اینکه آن را کامل شسته باشید.

براساس نظر متخصصان و پزشکان ضدعفونی کردن میوه و سبزی یک کار ضروری قبل از مصرف است. بدن روزانه به مقدار زیادی از انواع میوه و سبزیجات نیاز دارد. اما به شرط اینکه آن را کامل شسته باشید.

بهترین روش ضدعفونی کردن سبزیجات چیست؟

برای اینکه میوه و سبزیجات را به روش درست ضدعفونی کنید باید مراحل زیر را پشت سر بگذارید:

شستشوی دست‌ها

ابتدا قبل از هر کاری باید دست‌های خود را به مدت ۲۰ ثانیه با آب و صابون بشویید. تصور کنید به یک بیماری مسری مبتلا باشید. در این صورت سایر اعضا خانواده نیز از طریق دستان شما به این بیماری مبتلا می‌شوند.

ضدعفونی کردن میوه و سبزی / ضدعفونی کردن میوه و سبزیجات با سرکه

جدا کردن برگ برخی از سبزیجات

برخی از سبزیجات مثل کاهو و یا کلم و … ابتدا باید برگ‌هایشان جدا شود. در این صورت آب و یا مواد ضدعفونی کننده به راحتی وارد لایه‌های این مواد خوراکی می‌شود. اگر قسمتی از برگ آسیب دیده آن را جدا کنید. زیرا می‌توانید محلی برای تجمع باکتری‌ها باشد.

شستشوی میوه و سبزیجات با آب سرد

در ابتدا باید میوه و سبزی را حداقل به مدت ۳۰ ثانیه با آب سرد بشویید. اگر نیاز به پختن دارد، از آب سرد استفاده کنید. بعد از این مرحله می‌توانید از محلول شوینده مخصوص میوه و سبزیجات، سرکه، نمک، جوش شیرین و … استفاده کنید. یکی از این مواد می‌تواند در ضدعفونی کردن میوه و سبزی به شما کمک کند.

برای میوه‌هایی مثل توت فرنگی، قارچ، گوجه فرنگی و سیب لازم است که با دست پوست آنها را لمس کنید. گاهی مواد ذره بینی و انگل‌های ریز روی آن‌ها در حرکتند اما چشم شما قادر به مشاهده نیست.

دست کشیدن روی سبزی و میوه‌ها

زمانی که سبزیجات را داخل آب و مواد ضدعفونی کننده می‌گذارید، چنگ زدن باعث له شدن آن‌ها می‌شود. پس توصیه نمی‌کنید آنها را چنگ بزنید و یا با دست لمس کنید. اما برای میوه‌هایی مثل توت فرنگی، قارچ، گوجه فرنگی و سیب لازم است که با دست پوست آنها را لمس کنید. گاهی مواد ذره بینی و انگل‌های ریز روی آن‌ها در حرکتند اما چشم شما قادر به مشاهده نیست.

در نهایت بعد از چند دقیقه میوه و سبزیجات را از داخل آب و محلول ضدعفونی کننده جدا کرده و آبکشی کنید.

نحوه ضدعفونی کردن سبزیجات / بهترین روش ضدعفونی کردن سبزیجات

نحوه ضدعفونی کردن سبزیجات با جوش شیرین

اگر بخواهید جوش شیرین برای ضدعفونی کردن میوه و سبزیجات استفاده کنید، ابتدا باید سینک آشپزخانه یا یک لگن را پر از آب کنید. سپس ۱-۲ قاشق مرباخوری جوش شیرین به آب اضافه کرده و آن را هم بزنید. میوه و سبزیجات را داخل لگن بریزید. اجازه دهید به مدت ۱۵ دقیقه داخل این آب بماند.

اگر میوه‌هایی مثل پرتقال، نارنگی و … را داخل لگن ریخته‌اید، با برس نرم پاک کنید. بعد از ۱۵ دقیقه بیرون بیاورید و آبکشی کنید.

ضدعفونی کردن میوه و سبزیجات با سرکه یا نمک

برای اینکه میوه و سبزیجات را گندزدایی کنید به اندازه ۱-۲ قاشق غذاخوری به آب داخل لگن سرکه و یا نمک اضافه کنید. سپس میوه و سبزیجات را داخل آب ریخته و به مدت ۱۵ دقیقه صبر کنید. میوه‌های سفت و صیفی‌جات را در این زمان دست بکشید. سپس با آب سرد آبکشی کنید.

برای اینکه میوه و سبزیجات را گندزدایی کنید به اندازه ۱-۲ قاشق غذاخوری به آب داخل لگن سرکه و یا نمک اضافه کنید. سپس میوه و سبزیجات را داخل آب ریخته و به مدت ۱۵ دقیقه صبر کنید.

استفاده از محلول‌های ضدعفونی کننده

در بازار محلول‌های ضدعفونی کننده نیز وجود دارد که با کمک آن‌ها می‌توانید مواد خوراکی خود را گندزدایی کنید.

چرا شستن و ضدعفونی کردن میوه و سبزیجات ضرورت دارد؟

مرحله خشک کردن میوه و سبزیجات

قبل از اینکه میوه و سبزیجات را داخل یخچال بگذارید، ابتدا آن‌ها را کامل خشک کنید. در غیر اینصورت خیلی زود خراب می‌شوند. میوه را با دستمال تمیز خشک کنید. سبزیجات را نیز روی یک پارچه تمیز پهن کنید تا آب آن‌ها خشک شود. سپس داخل ظرف مخصوص در یخچال بگذارید و استفاده کنید.

مطالب پیشنهادی ما برای شما

نظر دادن

Dream League Soccer APK 2020 + MOD + OBB Data