رژیم غذایی برای مزاج صفراوی

توسط متین سکوت
4118 مشاهده

مزاج صفراوی چیست؟

اصولی‌ترین روش برای اصلاح مزاج، شناخت نوع مزاج و تطابق دادن تغذیه با آن است تا بیماری سرکوب و سیستم ایمنی بدن تقویت شود. صفراوی مزاج‌ها افرادی هستند که معمولاً در تابستان احساس گرمای زیاد و گرگرفتگی می‌کنند، اما در زمستان احساس خوبی دارند، همچنین این اشخاص اغلب در زمستان زیاد لباس نمی‌پوشند و با مصرف غذاهایی با طبع گرم حالشان بد می‌شود. افرادی که طبع گرم و خشک (مزاج صفرا) دارند، خلط صفرا در بدنشان زیادتر است. مزاج صفراوی بسیار گرم و خشک است. در این مطلب مواد غذایی مفید و مضر برای افراد صفراوی مزاج را معرفی می‌کنیم. برای اطلاع بیشتر از رژیم غذایی برای مزاج صفراوی با کرفس همراه باشید.

رژیم غذایی برای مزاج صفراوی

رژیم غذایی مناسب برای مزاج صفراوی را در این قسمت برای شما مطرح می کنیم. صفراوی مزاج‌ها باید از غذاهای خنک استفاده کنند؛ عرق کاسنی و شاه‌تره بهترین نوشیدنی برای صفراوی مزاج‌هاست. مصرف مواد غذایی که حالت اسیدی دارند ازجمله لیموترش، زرشک، نارنج، گریپ‌فروت با عسل، ترنجبین، شیرخشت، کاهو، کیوی، آلوبخارا، آلوچه، اسفناج، تمر هندی به‌صورت دَم‌کرده، لیموشیرین، پرتقال، نان جو و آش جو به‌منظور اصلاح مزاج‌های صفراوی بسیار مفید است. بهترین مواد غذایی برای اشخاصی که طبع گرم و خشک دارند، عبارت‌اند از: هندوانه، گرمک، کدو خورشتی، لیموترش، هویج‌فرنگی، روغن‌زیتون، سوپ جو و سبزی‌هایی مانند اسفناج و گشنیز.

همچنین سیب‌زمینی بخارپز، قارچ، بامیه، پیاز، برگه هلو و زردآلو، مغز بادام خام تازه، برنج سفید با روغن‌زیتون، کدوحلوایی با نخودفرنگی، عدس، ماش، جو دوسر، مخمر آبجو و لیموعمانی نیز برای کبد افراد صفراوی مزاج بسیار مفید است. افراد دارای طبع گرم و خشک باید از مصرف نوشیدنی‌های گرم پرهیز کنند، زیرا این نوشیدنی‌ها تعادل مزاج آن‌ها را به هم می‌زند.

استفاده از نوشابه، ادویه‌های تند، آب یخ، نوشیدن مایعات همراه با غذا یا بلافاصله پس از آن، شیرینی‌های قنادی، آجیل شور، گوشت قرمز همچنین بریده‌بریده غذا خوردن یعنی اینکه فرد به طور مداوم در حال خوردن باشد مانند تخمه شکستن برای افرادی که طبع گرم و خشک دارند، مضر است.رژیم غذایی برای مزاج صفراوی خالی از هرگونه مواد غذایی گرم و خشک است.

اصلاح افراد صفراوی مزاج:

مجموعاً این نوع افراد باید از غذاهای خنک استفاده کنند. یعنی از غذاهایی که PH آن‌ها از نظر علمی زیر ۳/۷ باشد. غذاهایی که این گونه مزاج‌های صفراوی را اصلاح می‌کنند عبارتند از:

خوردنی‌هایی که حالت اسیدی دارند و ترشی جات طبیعی مانند: لیموترش, زرشک, نارنج, گریپ فروت با عسل, ترنجبین, شیرخشت, کاهو, کیوی, آلو بخارا, آلوچه, اسفناج, تمبر هندی به صورت دم کرده, لیمو شیرین, پرتقال, نان جو و آش جو.

عرقیات گیاهی مناسب برای افراد صفراوی مزاج

عرق کاسنی و عرق شاهتره بهترین نوشیدنی برای این گونه افراد است و آنها برای شستشو بدن خود باید از سدر و ختمی استفاده کنند. بهترین روش برای این گونه افراد این است که از خوردن چای و گرمی جات جدا بپرهیزند تا بزودی سلامت خود را بدست اورند در غیر این صورت دچار بیماری‌های کبدی مثل کبد چرب و در صورت عدم رعایت نهایتاً دچار بیماری سیروز کبدی می‌شوند. همانگونه که بیش از این گفته شد, ساده‌ترین و عاقلانه‌ترین روش برای اصلاح مزاج, شناخت نوع مزاج و شناخت نوع غذا و مصرف به موقع انهاست تا بیماری سرکوب شود و سیستم ایمنی بدن تقویت گردد.

میوه‌ها و غذاهای مناسب افراد صفراوی مزاج

بهترین دارو برای این افراد هندوانه, گرمک, کدو خورشتی, هویج فرنگی, روغن زیتون و سوپ جو, سبزیجات مانند اسفناج و گشنیز, لیموترش, است. همچنین روغن‌های طبیعی مانند زیتون، کنجد و روغن گاوی، سیب زمینی بخار پز, قارچ, بامیه, پیاز, برگه هلو, برگه زرد آلو, مغز بادام خام تازه, برنج سفید با روغن زیتون, کدو حلوایی با نخود فرنگی, عدس, ماش, جو دوسر, مخمر آبجو, لیمو عمانی برای کبد و افراد صفراوی مزاج بسیار مفید است و همچنین بذرهای ملین و شربت آب عسل با لیموترش تازه به این افراد توصیه می‌شود.

غذاهای نامناسب برای افراد صفراوی مزاج

روغن‌های نباتی مایع و جامد، چای, قهوه, نسکافه, تخم مرغ, غذاهای فریز شده و زود پز شده, سس و رب, غذاهای چرب و پر حجم, ماکارونی و اش رشته, نوشابه و ادویجات تند, آب یخ, نوشیدن مایعات همراه و بعد از غذا, شیرینی جات قنادی و مصنوعی, آجیل شور و گوشت قرمز, ریزه خواری, بادمجان, موز, خربزه, آناناس و طالبی برای این افراد ضرر دارد.

مزاج صفراوی و ریزش مو

ریزش مو بیشتر در صفراوی مزاج‌ها دیده می‌شود، چون حرارت مغز زیاد است و ریشه موی آن‌ها می‌سوزد؛ به همین دلیل موها شروع به ریزش می‌کند.

مزاج صفراوی با غلبه دم

یکی از علائم غلبه دم سرخی است البته زمانی که شخص بیمار باشد. افرادی که صورتشان زرد و گچی رنگ می‌شود صفرا دارند. افرادی هستند که صورت سرخی دارند ولی اصلاً خون ندارند بنابراین سرخی صورت در حالت سلامتی بیماری نیست اما در حالت بیماری علامت است. برای اطلاعات بیشتر در مورد رژیم غذایی برای مزاج صفراوی به این لینک مراجعه کنید.

مطالب پیشنهادی ما برای شما

نظر دادن

Dream League Soccer APK 2020 + MOD + OBB Data