راهنمای خرید کفش مناسب پیاده روی

توسط حمید صالحی
313 مشاهده

پیاده روی ارزان‌ترین و ساده‌ترین روش برای کاهش وزن و رسیدن به تناسب اندام است. با این وجود، باید مقدماتی برای انجام صحیح این ورزش در نظر بگیرید تا انجام آن، برای بدنتان ضرری نداشته باشد. مهم‌ترین اندام درگیر در پیاده روی، پاهای شما هستند؛ پس باید این عضو را در برابر تنش و فشاری که قرار است تحمل کند، تجهیز کنید. تجهیزات مورد نیاز برای پیاده روی عبارتند از کفش و جوراب مناسب. ما در این مطلب با بخش جوراب کاری نداشته و خیلی اجمالی به ذکر این نکته بسنده می‌کنیم که جوراب پیاده روی، باید تمیز باشد و به پوست پا مجال تنفس بدهد. اما کفش مناسب پیاده روی مبحثی پبچیده‌تر دارد. در ادامه به بررسی مشخصات یک کفش مناسب پیاده روی خواهیم پرداخت.

راهنمای خرید کفش مناسب پیاده روی

طراحی

طراحی کفش مناسب پیاده روی باید به نحوی باشد که فشار وارد شده از زمین به پا را به بهترین صورت ممکن کنترل کند. انتقال مستقیم این فشار به پا می‌تواند موجب ایجاد انواع مصدومیت در نواحی مختلف پا شود. مسئله دیگر، راحتی پا در کفش است. در صورتی که طراحی کفش نامناسب باشد، پای ورزشکار در آن احساس راحتی نکرده و این مسئله هم می‌تواند در درازمدت، آسیب‌هایی جدی به پای ورزشکار وارد کند.

راهنمای خرید کفش مناسب پیاده روی

قابلیت تنفس

یکی از بزرگ‌ترین مزایای ورزش، خارج شدن مواد سمی در اثر تعریق است. البته عرق انسان به موجب داشتن همین مواد سمی، هم بوی خوشایندی ندارد و هم محیط مناسبی برای رشد قارچ‌ها و میکروب‌های مضر به حساب می‌آید. در هنگام پیاده روی هم پا عرق می‌کند. از این رو، بسیار مهم است که کفش مناسب پیاده روی شما، قابلیت تنفس داشته باشد تا هم به خنک شدن پا کمک کند و هم جلوی رشد این میکروب‌ها را بگیرد. کفش‌های تمام چرم معمولاً این قابلیت را نداشته و از این رو گزینه ایده‌آلی برای پیاده روی به حساب نمی‌آیند.

راهنمای خرید کفش مناسب پیاده روی

وزن

تمامی برندهای سازنده کفش ورزشی تلاش خود را صرف این مسئله می‌کنند تا با کمک از علم طراحی و انتخاب یا ساخت بهترین متریال، کفشی سبک و در عین حال مقاوم برای پیاده روی ارائه کنند. انتخاب این متریال در تمام بخش‌های کفش مهم است. برای مثال، پارچه‌های EVA این روزها بیش از هر زمان دیگری مد نظر سازندگان مطرح قرار گرفته است و از آن در رویه کفش‌های خود بهره می‌گیرند. هر چه کفش سبک‌تر باشد، پیاده روی برای ورزشکار راحت‌تر است و در نتیجه، تجربه او از ورزش هم دلچسب‌تر خواهد بود.

انعطاف پذیری

فاکتور دیگری که تجربه ورزشکار از پیاده روی را به شدت تحت تاثیر قرار می‌دهد، قابلیت انعطاف کفش است. این عامل در انتقال فشار وارده از سطح زمین به پای ورزشکار و همچنین انتقال نیروی پای ورزشکار به زمین و تبدیل آن به حرکت رو به جلو بسیار مهم است. به صورت کلی، انعطاف کفش‌های مناسب پیاده روی از کفش‌های مخصوص دویدن (اصطلاحاً رانینگ) کمتر است. برندهای مطرح سازنده کفش مناسب پیاده روی، همانند رویه کفش، در بسیاری از موارد در بخش میانی یا زیره کفش هم از EVA استفاده می‌کنند. این ماده سبک، در عین مقاومت بسیار بالایی که دارد، خیلی هم منعطف است و آن را به گزینه‌ای ایده‌آل برای استفاده در کفش‌های مخصوص پیاده روی و دویدن بدل کرده است.

راهنمای خرید کفش مناسب پیاده روی

لایه میانی و زیرین

مواد مورد استفاده در لایه زیری کفش، معمولاً لاستیک است؛ اما در برخی از کفش‌ها از مواد دیگری نیز استفاده می‌شود. نکته مهم در بخش زیری کفش، داشتن قوس و انحنای مناسب است. کفش‌هایی که دارای کفی تخت هستند به هیچ وجه برای پیاده روی مناسب نیستند و می‌توانند به پا و کمر آسیب برسانند. داشتن قوس مناسب باعث انتقال صحیح نیرو به کف کفش شده و از آسیب رسیدن به پای ورزشکار جلوگیری می‌کند. روی لای زیرین، لایه میانی قرار می‌گیرد که باید از طرفی نقش لایه زیرین را تکمیل کرده و از طرف دیگر، با پای ورزشکار در تماس مستقیم باشد. متریال مورد استفاده در این بخش در کفش‌های مختلف متفاوت است.

راهنمای خرید کفش مناسب پیاده روی

برای خرید کفش باید چه نکاتی را مد نظر داشت؟

۱. متریال مورد استفاده در کفش مناسب پیاده روی باید ضد حساسیت باشد.

۲. در ساعات انتهایی روز کفش بخرید. پای انسان در عصر و شب به بزرگ‌ترین اندازه خود می‌رسد. و بله؛ اگر نمی‌دانستید، حالا بدانید که پای انسان در صبح کوچک‌تر از عصر و شب است.

۳. برای امتحان کفش، از جوراب استفاده کنید. این یک توصیه بهداشتی است.

۴. هیچ‌ کسی سایز پای ثابتی ندارد. سایز پای شما در هر برند متفاوت است. مثلاً، برندهایی مانند دیادورا معمولاً قالبی کوچک‌تر نسبت به آندرآرمور و آدیداس دارند.

۵. اگر در شهرهای مرطوب و پرباران زندگی می‌کنید، بهتر است کفشی ضد آب انتخاب کنید.

۶. به ایستادن اکتفا نکنید. خجالت نکشید. با کفش در مغازه راه بروید و حتی بدوید. شاید این شعار تکراری به نظر برسید؛ اما پای شما، قلب دوم شما است. برایش ارزش قائل باشید.

۷. پای شما باید در کفش راحت و تا حدی آزاد باشد. البته کفش گشاد هم معایب خودش را دارد و نباید در دادن آزادی به پایتان افراط کنید.

۸. کفش خوب، گران است. ممکن است یک کفش ارزان بتواند بسیاری از نیازهای شما را برطرف کند؛ اما در درازمدت متوجه تفاوت کفش‌های ارزان و گران می‌شوید. خرید یک کفش باکیفیت، نوعی سرمایه‌گذاری است. دوباره یادآوری می‌کنم: برای پایتان ارزش قائل باشید.

مطالب پیشنهادی ما برای شما

نظر دادن

Dream League Soccer APK 2020 + MOD + OBB Data