تعادل انرژی چیست؟

توسط admin
17559 مشاهده

تغییر تعادل انرژی مثبت به منفی در جهت کاهش وزن

تعادل انرژی

انسان‌ها در طول زندگی خود همواره برای رسیدن به یک تعادل نسبی در زندگی خود تلاش می‌کنند. گاه به آنچه که می‌خواهند دست پیدا می‌کنند و گاهی نمی‌توانند به هدف مد نظر خود برسند. علی‌رغم اینکه تعادل یک مرز باریک دارد که گذار از آن امکان بهم خوردن آن را با خود به همراه دارد، اما افراد همچنان از تلاش برای رسیدن به تعادل دست نمی‌کشند و آیا زندگی چیزی به جز رسیدن به تعادل در همه‌ی زمینه‌ها است!؟

شاید کمی برای شما تعجب‌آور باشد اما این تعادل درباره‌ی تناسب‌اندام نیز صدق می‌کند! کافی است کمی تعادل انرژی در بدن بهم بخورد تا منجر به چاقی یا لاغری مفرط در شما شود. همچنان که یک معادله‌ی متعادل انرژی در بدن، می‌تواند متضمن تناسب‌اندام در افراد شود!

اما این تعادل انرژی چیست؟ منظور از تعادل مثبت و تعادل منفی چیست و چگونه به هم خوردن این تعادل باعث چاقی یا لاغری در افراد می‌شود؟

تا پایان این مقاله همراه باشید تا به پاسخ مناسبی برای این پرسش‌ها برسید.

تعادل انرژی چیست؟

تعادل انرژی در حقیقت تفاوت بین انرژی که به بدن شما وارد می‌شود یا میزان کالری مصرفی شما، و انرژی که از بدن شما خارج می‌شود یا میزان کالری که هر روز می‌سوزانید، می‌باشد.

برخی از افراد معادله انرژی را به نام معادله «کالری ورودی-کالری خروجی» می‌شناسند. اگر می‌خواهید وزن خود را کاهش یا افزایش دهید، باید مقدار تعادل انرژی خود را بشناسید و از آن به عنوان وزن شروع رژیم خود استفاده کنید.

معادله تعادل انرژ‌ی= کالری دریافتی (انرژی که به بدن وارد می‌کنید) – کالری خروجی (انرژی که بدن می‌سوزاند.)

 تعادل انرژی و کاهش وزن

تعادل انرژی منفی

از طریق معادله بالا یک عدد به دست می‌آید که عدد تعادل انرژی شما را نشان می‌دهد. نتیجه به دست آمده یکی از این سه حالت را شامل می‌شود. عدد به دست آمده باید یک تعادل انرژی مثبت، یک تعادل انرژی منفی یا یک تعادل کامل باشد.

تعادل انرژی کامل:

اگر در پایان معادله، عدد ‍۰ به دست آمد، شما به توازن انرژی کامل دست پیدا کرده‌اید. در این وضعیت شما نه وزن اضافه و نه کم خواهید کرد. افرادی که در دوره‌ی تثبیت وزن در رژیم خود هستند، در این گروه انرژی جای می‌گیرند.

تعادل انرژی منفی:

اگر شما از این معادله یک عدد منفی را به دست آوردید، باید بدانید که تعادل انرژی لازم برای کاهش وزن را ندارید. این به این معنی است که کالری دریافتی شما از کالری که می‌سوزانید بیشتر است. برای بهترین نتیجه و کاهش حداقل هفته‌ای ۱ کیلوگرم در ماه، باید روزی ۵۰۰ تا ۱۰۰۰کالری بیشتر بسوزانید.

کالری مصرفی روزانه: ۲۰۰۰

کالری سوخته‌شده روزانه: ۲۵۰۰

۲۰۰۰ (انرژی مصرفی) – ۲۵۰۰ (انرژی سوخته‌شده) = ۵۰۰ – کالری

همانطور که مشاهده می‌کنید عدد به دست آمده، عددی منفی است که نشان‌دهنده‌ی تعادل انرژی منفی است و در این شرایط فرد از وزن خود کم می‌کند.

تعادل انرژی مثبت:

اگر نتیجه‌ی معادله‌ی شما یک عدد مثبت شد، تعادل انرژی شما مناسب برای افزایش وزن است. این حالت برای افرادی که به دلایل مختلف مانند زنان باردار، کودکان در حال رشد و …، قصد اضافه وزن دارند، سالم و مناسب است.

مثال:

کالری مصرفی روزانه: ۲۵۰۰

کالری سوخته‌شده روزانه: ۲۲۰۰

۲۵۰۰ (انرژی مصرفی) – ۲۲۰۰(انرژی سوخته‌شده) = ۳۰۰ کالری

همانطور که مشاهده می‌کنید عدد به دست آمده، عددی مثبت است که نشان‌دهنده‌ی تعادل انرژی مثبت است و در این شرایط فرد به وزن خود اضافه می‌کند.

چگونه تعادل انرژی را در راستای کاهش وزن تغییر دهم؟

تعادل انرژی

به طور کلی سه راه حال بیشتر برای تغییر عدد تعادل انرژی وجود ندارد. بدیهی است که یا باید کالری مصرفی خود را کم کنید، یا کالری بیشتری بسوزانید و یا این دو روش را با هم ترکیب کنید.

کلام پایانی

در رسیدن به هدف خود صبور باشید. حداقل یک تا دو هفته زمان می‌برد تا بتوانید کالری‌های دریافتی و سوخته‌شده را تنظیم کنید. در این راه می‌توانید از برنامه‌های کالری‌شماری چون کرفس کمک بگیرید. این را نیز بدانید که کاهش وزن و مدت زمان آن به عوامل مختلفی چون متابولیسم، شاخص توده‌ی بدنی و … بستگی دارد که مجموع این فرآیند را پیچیده‌تر می‌کند.

مقاله پیشنهادی

برای اطلاعات بیش‌تر مقاله کالری چیست را بخوانید.

مطالب پیشنهادی ما برای شما

نظر دادن

Dream League Soccer APK 2020 + MOD + OBB Data