رژیم لاغری برای افراد دموی مزاج | همه نکاتی که باید رعایت کنند

توسط مریم کوهشاری
220 مشاهده

چاقی و لاغری ما تا حد زیادی به نوع طبع یا مزاج بستگی دارد. مزاج دموی (گرم و تر) ویژگی جسمانی متفاوتی با سایر مزاج‌ها دارد. از نظر جسمانی افرادی که این طبع را دارند، متفاوتند. از جمله مشخصه‌های آن‌ها داشتن پوست قرمز رنگ، هیکل درشت و چهارشانه است. داشتن خواب زیاد از دیگر ویژگی‌های آنهاست. همچنین به دلیل شرایط خاص متابولیسم، رژیم لاغری برای مزاج گرم وتر متفاوت از سایر افراد است. در ادامه به ویژگی‌های جسمانی و غذاهایی که افراد با این طبع باید بخورند، می‌پردازیم.

مشخصات ظاهری مزاج گرم و تر

مزاج گرم و تر با اصطلاح «دموی» شناخته می‌شود. این افراد دارای اندام سنگین هستند. در بیشتر روزها کسل و خسته به نظر می‌رسند. در فصل بهار میزان خواب آلودگی آن‌ها بیشتر می‌شود. از نظر اخلاقی افراد دموی مزاج، خنده‌رو، بانشاط و شاد هستند. فراموشکاری و نداشتن حافظه قوی از ویژگی‌های اخلاقی افراد با مزاج دموی است.

از دیگر ویژگی‌های جسمانی این افراد می‌توان به خارش بدن در فصل بهار اشاره کرد. همچنین اغلب آن‌ها مزه شیرین را در زیر زبان احساس می‌کنند. پوست، زبان و سفیدی چشم‌شان در بسیاری از مواقع قرمز می‌شود.

رژیم لاغری برای مزاج گرم وتر / رژیم لاغری برای افراد دموی مزاج

دموی مزاج ها چه بخورند و چکار کنند؟

به طور کلی هیچ مزاجی را نمی‌توان بد دانست. اما هر مزاجی نکات و توصیه‌های خاص خود را دارد. اگر گرما و تری بیش از حد شود، فرد معذب می‌شود. بنابراین کنترل طبع با مجموعه‌ای از دستورالعمل‌ها و نکات ضرورت دارد. این توصیه‌ها شامل رژیم لاغری برای افراد دموی مزاج و عادات رفتاری است.

سبک رفتاری برای افراد با طبع گرم و تر

اولین توصیه مهم برای کسانی که طبع دموی دارند، نگهداری بدن در هوای سرد و گرم است. بدن دموی‌ها در برابر سرما و گرما توان زیادی ندارد. آن‌ها در مقابل سرما خیلی زود مریض می‌شوند. در برابر گرما هم به گرمازدگی و عرق‌سوز شدن و … مبتلا می‌شوند.

پیاده‌روی در زمان صبح برای این افراد مفید است و به کاهش وزنشان کمک زیادی می‌کند. البته افرادی که طبع تر و گرم دارند، نباید به سراغ ورزش‌های سنگین بروند. بهترین کار برای لاغری، ورزش‌های سبک است.

خواب کافی برای این افراد بین ۶ -۷ ساعت در شب است. افراد با طبع دموی باید سعی کنند زود بخوابند و زود از خواب بیدار شوند. استراحت بعد از غذا در فصل گرم تابستان را به این افراد توصیه می‌کنیم. به طور کلی نباید در طی شبانه روز بیشتر از ۸ ساعت بخوابند.

این افراد باید از قرار گرفتن در محیط‌های مرطوب خودداری کنند. هوای گرم و مرطوب برای دموی مزاج‌ها توصیه نمی‌شود. روال زندگی این افراد در محیط سرد و خشک بهتر است.

دموی مزاج ها چه بخورند؟؟

افرادی که طبع گرم و تر دارند، در کنار عادات رفتاری، باید رژیم غذایی خود را هم تغییر دهند. برای این دسته از افراد غذاهای دریایی مناسب‌تر هستند. با این وجود متخصصان تغذیه بر این نظرند در رژیم لاغری برای مزاج گرم وتر باید همه نوع غذایی گنجانده شود. مصرف سبزیجات، میوه، گوشت، لبنیات و حبوبات به مقدار مساوی به این افراد توصیه می‌شود.

یکی از مشکلات افرادی که طبع دموی دارند، ابتلا به یبوست است. به همین دلیل توصیه می‌کنیم که این افراد در طی روز غذاهای حاوی فیبر مصرف کنند.

رژیم لاغری برای افراد دموی مزاج / دموی مزاج ها چه بخورند

غذاهایی که مزاج گرم و تر باید مصرف کند

افرادی که دموی مزاج هستند، بهتر است این غذاها را در برنامه غذایی خود بگنجانند:

  • بهترین غذاهای در رژیم لاغری برای افراد دموی مزاج
  • ماکارونی، بیسکویت و رشته فرنگی
  • گوشت‌ها شامل اردک، بز، گوسفند، بوقلمون، جگر و تخم اردک
  • سبزیجات شامل زیتون، هویج، ترب، شلغم
  • میوه شامل توت سفید، سیب شیرین، انجیر، موز، بادام، انبه و انگور
  • حبوبات شامل گندم، برنج، لوبیا، کنجد
  • لبنیات و انواع روغن کنجد، روغن زیتون و روغن آفتابگردان
  • ادویه جات (چاشنی‌ها)
  • نوشیدنی‌ها شامل آب انگور، شیرموز، آب سیب و آب هویج

 مشکلات جسمانی مزاج دموی

برنامه رژیم لاغری برای مزاج گرم وتر نه تنها برای تناسب اندام، بلکه برای سلامت بدن هم توصیه می‌شود. افرادی که طبع گرم و تری دارند، بدنشان بیشتر در معرض بیماری‌هایی مثل سردرد، پرخوابی، ظهور خون در ادرار (هماتوری)، خستگی، ضعف جنسی، چاقی و تپش قلب است.

دموی مزاج ها چه بخورند و چکار کنند؟

سخن پایانی

آنچه در مورد رژیم لاغری برای مزاج گرم وتر گفته شد، یک برنامه کلی است. اما در آن باید به موارد دیگری از جمله میزان تری و گرمی بدن هم توجه داشته باشید. بسیاری از افراد میزان دموی بودن آن‌ها زیاد و برخی شدت آن کمتر است. به طور کلی باید برای متعادل کردن طبع به عوامل دیگری از جمله سن، جنسیت، محل زندگی و فصلی که در آن قرار دارید، توجه کنید.

مطالب پیشنهادی ما برای شما

نظر دادن

Dream League Soccer APK 2020 + MOD + OBB Data