کاهش وزن با خوابیدن: چگونه با خوابیدن وزن کم کنیم؟

توسط سارا عربی
187 مشاهده

کاهش وزن با خوابیدن! آیا می‌توان با خوابیدن وزن کم کرد؟ اگرچه این موضوع کمی عجیب به نظر می‌رسد، اما براساس تحقیقات جدید، خواب می‌تواند بر روی کاهش وزن شما تاثیر داشته باشد.

زمانی که ریتم شبانه روزی شما آشفته می‌شود، بدن هورمون گرلین بیشتری ترشح خواهد کرد. این هورمون مسئول افزایش اشتها در افراد است و می‌تواند باعث ایجاد پرخوری و در نهایت افزایش وزن شود. با افزایش وزن، خطر ابتلا به بیماری دیابت نوع ۲ افزایش پیدا می‌کند. همچنین نداشتن یک خواب آرام و خوب می‌تواند سطح هورمون لپتین که مسئول احساس سیری در بدن است را کاهش دهد. پس هرچه منظم‌تر و به میزان متعادل‌تری بخوابید میتوانید بیشتر به اندام مورد نظرتان برسید.

مطالعات انجام شده در کلینیک مایو نشان می‌دهد، زمانی که افراد ۸۰ دقیقه از خواب شبانه روزی خود را کم می‌کنند، ۵۴۹ کالری بیشتر از سایر افراد دریافت خواهند کرد. این موضوع نشان دهنده افزایش وزن است.

چرا خواب میتواند باعث کاهش وزن شود؟

افرادی که در شبانه روز ۸.۵ ساعت می‌خوابند دو برابر بیشتر از افرادی که ۵.۵ ساعت می‌خوابند چربی خود را از دست می‌دهند. حتما از خودتان می پرسید، چرا سه ساعت خواب اضافه می‌تواند باعث سوزاندن چربی بیشتر شود؟. تحقیقات اخیر نشان می‌دهد که، مشکلات خواب می‌تواند سطح هورمون استرس یعنی کورتیزول را افزایش دهد که همین امر می‌تواند منجر به ایجاد التهاب و مشکلات انسولینی شود. هر دوی این موارد به افزایش وزن مرتبط هستند.

کاهش وزن با خوابیدن
خوابیدن به هدف کم کردن وزن

در حقیقت تحقیقات منتشر شده نشان می‌دهد که، تنها ۴ روز محرومیت از خواب می‌تواند حساسیت بدن به انسولین را کاهش دهد و چربی بیشتری در بدن ذخیره گردد. با این وجود یک خواب شبانه راحت تنها چیزی نیست که شما برای کاهش وزن نیاز دارید، هر چند موضوع بسیار مهمی است. زمانی که صحبت از کاهش وزن به میان می‌آید، باید به این نکته توجه داشته باشید که فاکتورهایی همچون ورزش، رژیم غذایی و خواب به همراه یکدیگر موثر خواهند بود.

کاهش وزن با خوابیدن چگونه امکان پذیر است؟ نکاتی که باید رعایت کنید:

  • زمانی که می‌خواهید کاهش وزن با خوابیدن داشته باشید، باید خواب مناسب و کافی را مدنظر قرار دهید. اما خواب بیش از حد نیز می‌تواند نتیجه معکوس داشته باشد. قوانین زیر را دنبال کنید تا بتوانید وزن بیشتری کم نمایید:
  • در شبانه روز ۶.۵ تا ۸.۵ ساعت خواب مناسب داشته باشید.در یک مطالعه انجام شده، زنانی که بین ۶.۵ تا ۸.۵ ساعت خواب داشتند؛ خطر افزایش وزن کمتری نیز آن‌ها را تهدید می‌کرد.
  • در یک زمان مشخص بخوابید. زمانی که می‌خواهید بدن خود را برای کاهش وزن آماده کنید، بهتر است یک برنامه منظم برای خواب خود داشته باشید. سعی کنید همیشه در یک زمان مشخص بخوابید.
  • دمای اتاق را کم کنید. خوابیدن در یک اتاق خنک‌تر باعث می‌شود، بدن چربی بیشتری بسوزاند. اینکار همچنین باعث بهبود حساسیت به انسولین نیز می‌گردد. در نتیجه خوابیدن در محل خنک تر باعث میشود بیشتر کالری بسوزانید و بیشتر وزن کم کنید. کسانی که در اتاق با دمای ۶۶ درجه خنکی میخوابند، ۷درصد بیشتر از بقیه وزن کم میکند.
  • تمامی ابزارهای هوشمند خود را کنار بگذارید. حتما شما هم شنیده‌اید که استفاده از دستگاه‌های هوشمندی همچون موبایل و تبلت می‌تواند خواب شما را تحت تاثیر خود قرار دهد. نور حاصل از این دستگاه‌های هوشمند می‌تواند سطح ملاتونین را تحت تاثیر قرار دهد. مطالعات انجام شده در دانشگاه گرانادای اسپانیا نشان می‌دهد که، کاهش سطح ملاتونین می‌تواند باعث افزایش وزن در افراد گردد. حداقل سی دقیقه قبل از خواب دستگاه‌های هوشمند خود را خاموش کنید.

البته بهتر است که عوامل اصلی کاهش وزن را فراموش نکنید و از اصل موضوع دور نشوید! رژیم لاغری، خوردن غذاهایی که باعث کاهش وزن میشود و ورزشهای لاغری را فراموش نکنید.

مطالب پیشنهادی ما برای شما

۲ نظرات

Avatar
Zara اردیبهشت ۱, ۱۳۹۹ - ۸:۳۶ ق٫ظ

عالی بود امیدوارم بتونم خوابمو تنظیم کنم

پاسخ
Avatar
اسماعیل خرداد ۱۶, ۱۳۹۹ - ۴:۳۴ ب٫ظ

متاسفانه من کارم شیفتیه و خوابم رو نمیتونم تنظیم کنم….

پاسخ

نظر دادن

Dream League Soccer APK 2020 + MOD + OBB Data