۹ علامت آسیب زا بودن یک رژیم لاغری سریع

توسط حمید صالحی
344 مشاهده

رژیم لاغری سریع و کاهش وزن یکی از دغدغه‌های روزمره در جامعه شهر امروز در سراسر جهان محسوب می‌شود. اما اگر کالری مورد نیاز بدن شما در حین یک رژیم غذایی سریع به همراه مواد مغزی و ویتامین‌ها به بدن شما نرسد، احتمال ایجاد آسیب‌های حاد و مزمن بسیاری برای شما وجود دارد. اگر یک رژیم لاغری سریع را شروع کرده‌اید بهتر است با دیدن هر یک از این ۹ علامت سریعا آن را متوقف و به پزشک داخلی مراجعه کنید.

۹ علامت آسیب زا بودن یک رژیم لاغری سریع

۱. سطح انرژی پایین در رژیم لاغری سریع

کالری واحد شمارش انرژی است که بدن شما جهت عملکرد خود به آن‌ها نیاز دارد. زمانی که به مقدار کافی کالری مصرف نمی‌کنید، احتمال دارد که بیشتر اوقات احساس خستگی کنید. تعداد کالری‌ای که برای کارهای روزانه نیاز دارید، به میزان استراحت شما بستگی دارد. میزان متابولیسم اکثر افراد بیش از هزار کالری در روز است. افزودن فعالیت فیزیکی ممکن است نیاز بدن به هزار کالری دیگر یا مقدار کالری بیشتر افزایش یابد.

اگر چه هورمون ها نیز نقش موثری در تعادل انرژی دارند، بطور کل اگر مقدار کالری بیش از نیاز خود دریافت نمائید، بیشتر آن را به عنوان چربی ذخیره خواهید کرد. یک رژیم لاغری سریع با محدود کردن دریافت کالری به کمتر از ۱۰۰۰ کالری در هر روز می‌تواند میزان متابولیسم شما را کاهش داده و منجر به خستگی شود، زیرا شما مقدار کالری کافی حتی برای عملکرد های ساده‌ای که شما را زنده نگه می دارند را نیز دریافت نکرده‌اید. خوردن کالری خیلی کم، می‌تواند بدلیل انرژی ناکافی برای ورزش کردن و یا انجام حرکاتی بیش از نرمش منجر به خستگی شود. بهتر است پیش از شروع یک رژیم لاغری سریع با استفاده از اپلیکیشن‌های کالری شماری همچون کرفس میزان کالری مصرفی روزانه در رژیم غذایی مورد نظر را محاسبه کرده و سپس تصمم بگیرید که آیا آن رژیم غذایی را رعایت کنید یا نه.

۹ علامت آسیب زا بودن یک رژیم لاغری سریع

۲. ریزش مو در رژیم لاغری سریع

ریزش مو ممکن است بسیار نگران کننده باشد. از دست دادن روزانه چندین تار مو امری عادی است. با این وجود اگر متوجه ریزش بیشتر موهایتان در هنگام شانه زدن و خشک کردن موها پس از حمام شدید، ممکن است علت آن این باشد که به اندازه کافی غذا نمی‌خورید. بسیاری از مواد غذایی جهت حفظ رشد موی سالم و طبیعی مورد نیاز است. دریافت مقدار ناکافی انرژی، پروتئین، بیوتین، آهن و دیگر مواد مغذی یکی از شایع‌ترین علت‌های ریزش مو محسوب می‌شود.

در اصل، در صورتی که به مقدار کافی کالری و مواد مغذی کلیدی را دریافت نکنید، بدنتان سلامت قلب، مغز و دیگر ارگان ها را بیشتر از رشد مو اولویت بندی می‌کند. یک رژیم لاغری سریع ممکن است دلیل اسن اتفاق باشد.

۳. گرسنگی مداوم

نخوردن غذا به مقدار کافی سبب تغییر میزان ترشح هورمون‌ها در بدن می‌شود تا از این طریق کالری مورد نیاز و مواد مغذی بدن جبران شود.

۹ علامت آسیب زا بودن یک رژیم لاغری سریع

۴. عدم توانایی در باردارشدن با رژیم لاغری سریع

مصرف خیلی کم کالری در یک رژیم لاغری سریع، می‌تواند تولید هورمون‌های مربوط به باروری در مردان و زنان را کاهش داده و میزان احتمال باروری در آنان را کاهش دهد.

۵. مشکلات خواب

نخوردن غذا با کیفیت پایین خواب، از جمله طولانی شدن خواب و صرف زمان کم در خواب عمیق مرتبط است.

۶. زود رنجی در هنگام یک رژیم لاغری سریع

اگر مسائل کوچک سبب رنجش شما می‌شود، این امر با غذا خوردن به میزان ناکافی مرتبط است. مصرف طولانی مدت مواد غذایی کم کالری و محدودیت‌های غذایی در یک رژیم لاغری سریع با زود رنجی و کج خلقی مرتبط است.

۹ علامت آسیب زا بودن یک رژیم لاغری سریع

۷. احساس سرمای همیشگی

مصرف خیلی کم غذا در طی یک رژیم‌ لاغری سریع، منجر به کاهش حرارت بدن شده و ممکن است موجب کارکرد بد در ترشح میزان هورمون‌های غده تیرویید شود.

۹ علامت آسیب زا بودن یک رژیم لاغری سریع

۸. یبوست سخت در هنگام رژیم لاغری سریع

رژیم سخت و کم غذا خوردن می‌تواند موجب یبوست شود و همچنین تاحدی سبب کاهش مواد تشکیل دهنده مدفوع و حرکت کندتر مواد غذایی در دستگاه گوارش می‌شود.

۹. اضطراب

اگرچه رژیم گرفتن خود موجب اعصاب ضعیف می‌شود، اما اضطراب کامل می تواند در پاسخ به دریافت انرژی پایین در بدن اتفاق بیافتد. اضطراب همچنین در افراد چاقی که رژیم غذای کم کالری را مصرف می‌کنند وجود دارد. برای کاهش اضطراب هنگام تلاش جهت کم کردن وزن، اطمینان حاصل کنید که به مقدار مناسب کالری دریافت می‌کنید. دریافت کالری خیلی کم منجر به کج خلقی، اضطراب و افسردگی در نوجوانان و بزرگسالان می‌شود.

۹ علامت آسیب زا بودن یک رژیم لاغری سریع

کلام پایانی

با وجود اینکه پر خوری سبب بوجود آمدن مشکلات سلامت بسیاری می‌شود، کم خوری نیز ممکن است مشکل ساز شود. این امر علی الخصوص زمانی صحت دارد که با محدودیت های کالری شدید یا مزمن همراه باشد. در عوض، برای کاهش وزن بصورت پایدار، کافی است اطمینان حاصل نمائید که حداقل ۱۲۰۰ کالری در روز به بدنتان رسانده‌اید. بعلاوه، بدنبال این ۹ نشانه باشید تا بفهمید آیا رژیم لاغری سریع در حال آسیب به شما است یا نه؟!

مطالب پیشنهادی ما برای شما

نظر دادن

Dream League Soccer APK 2020 + MOD + OBB Data