رژیم ساتویک(یوگا) چیست و چه ویژگی‌هایی دارد؟ (قسمت دوم)

توسط admin
3091 مشاهده
رژیم ساتویک(یوگا) چیست و چه ویژگی‌هایی دارد؟ (قسمت دوم)
همانطور که در قسمت گذشته خواندیم، یکی از مهم‌ترین اقدامات برای رسیدن به درجه متعالی هماهنگی روح و جسم، به خصوص برای ورزشکاران یوگا، پیش گرفتن رژیم یوگیک یا یوگایی، یعنی ساتویک است. ساتویک در زبان سانسکریت به معنای خلوص و هماهنگی است و رژیم ساتویک نیز رژیمی است در عین خلوص، هماهنگی ذهن و بدن شما را با خود به همراه می‌آورد. در مقاله‌ی پیشین سه قانون اولیه‌ای که در رژیم یوگایی خود ملزم به رعایت آنها هستید ساتویک بودن آن، بر مبنای گیاهخواری بودن آن و دوری از الکل و مواد شیمیایی است. در ادامه با ما همراه باشید تا با سه قانون نهایی رژیم ساتویک آشنا شوید.
۴-  یک رژیم غذایی یوگیک باید در فواصل منظمی باشد.
طبق توصیه پزشکان، فرقی ندارد که رژیم خاصی را داشته باشید یا خیر، بهتر است دو ساعت قبل از خواب و قبل از تمرین ورزشی از خوردن غذا، به خصوص غذاهای سنگین اجتناب کنید. در رژیم یوگیک نیز توصیه می‌شود که دو ساعت قبل از خواب و دو ساعت قبل از تمرین آسانا[۱] نباید چیزی خورده شود. بدن انسان دارای یک چرخه منظم است و وقتی این چرخه‌ی منظم، پایدار و دائم باشد، بدن نیز بهترین عملکرد و بالاترین ظرفیت را از خود بروز می‌دهد. اگر شما نیز ساعت‌های مشخصی را برای وعده‌های غذایی خود مشخص کنید، بدن شما نیز خود را با این مساله هماهنگ می‌کند و متعاقبا کالری‌سوزی و نیاز به کالری را پیش‌بینی می‌کند. به این ترتیب از دریافت کالری اضافی در طول روز جلوگیری می‌شود.
همچنین اجتناب از غذا خوردن دو ساعت قبل از خواب به بدن شما فرصت هضم کامل و صحیح غذا را می‌دهد. این هضم کامل قبل از خواب نیز به شما کمک می‌کند تا ذهن آزادتر و در نتیجه خواب راحت‌تری داشته باشید.
همچنین هورمون‌هایی که در طول روز در بدن شما تولید شده‌اند، به جای پرداختن به فرآیند هضم، می‌توانند با یکدیگر به صورت یکپارچه و موثر به ترمیم بافت‌های آسیب‌دیده در طول روز و دفع عفونت بدن بپردازد.
۵-  روزه بگیرید!
احتمالا مخاطب‌های ایرانی و مسلمان بلاگ کرفس کمی از این قانون متعجب شوند زیرا تا پیش از این تصور می‌کردند که روزه گرفتن تنها مختص به دین اسلام نیست. البته که فلسفه وجودی روزه چه در دین اسلام و چه در مکاتب یوگیک، تقریبا منشا یکسانی دارد. روزه گرفتن نه تنها در تطهیر بدن و سم‌زدایی از آن موثر است، بلکه به علت تزکیه روح و نفس در رژیم ساتویک توصیه می‌شود.
۶-  آهیسما را تمرین کنید.
به زعم برخی از یوگیست‌ها، آهیسما اولین مرحله‌‌ی پرداخت به یوگا است. آهیسما در زبان سانسکریت به معنی اجتناب از خشونت یا بی‌آزاری می‌باشد. آهیسما در یوگا اما به این معنی است که یوگا باید بی‌خطر، در دسترس و شامل همه‌، صرف‌نظر از شرایط جسمانی افراد، دلیل شروع یوگا و سطح یوگای آنها، باشد.
آهیسما بر سه ستون اصلی استوار است:
·       تمرین احیایی
·       تمرین فعال
·       فلسفه
این سه، کلیدهای اصلی رسیدن به روشی جامع، هوشمند و موثر برای زندگی یوگیک و حتی فراتر از آن، سبک زندگی ساتویک می‌باشد. ترکیب این سه، به همراه رژیم ساتویک و ورزش یوگا در کنار هم، تضمین بهبود کیفیت زندگی یک یوگیست است.
برای درک دقیق‌تر این بی‌آزاری یا عدم خشونت که بالاتر خواندید، باید فلسفه آهیسما را به خوبی بشناسید و تعریف خشونت از دیدگاه آهیسما را بدانید. برای مثال اگر دچار احساس گناه، عذاب وجدان، ناامیدی و … هستید، یا اگر از کسی یا چیزی ناراحت هستید و نمی‌توانید آن را فراموش کنید و او را ببخشید، شما در حال تولید خشونت هستید و چرخه عشق را متوقف کرده‌اید. توقع بیش از حد از خود و یا گذارندن مسئولیت زیاد بر دوش خودتان نیز از انواع دیگر خشونت به شمار می‌آیند. یا حتی مساله ساده‌ای چون خرید بطری پلاستیکی آب معدنی، به صورت روزانه نیز باعث افزایش پلاستیک و آلودگی محیط‌زیست می‌شود.
این یک رژیم ساتویک است!
رژیم ساتویک فقط یک رژیم غذایی نیست، بلکه سبکی برای زندگی است. سبکی که در صورت ترکیب با ورزش یوگا، می‌تواند به راحتی باعث معجزه در زندگی شما گردد. زندگی یوگیک یک راه عالی برای رسیدن به درجه‌ والای هماهنگی روح و جسم، حتی در تعاملات روزمره ما است. با پیش گرفتن این سبک زندگی می‌توانید با تاریکی درونی خود بدون واسطه و مستقیم روبرو شوید و چه موقعیتی بهتر از این برای تغییر احساسات و گرایش‌های منفی زندگی شما می‌تواند باشد!؟ این معجزه، رژیم ساتویک نام دارد!
[۱] به تمرینات و وضعیت‌های اصلی یوگا، آسانا می‌گویند.

مطالب پیشنهادی ما برای شما

۳ نظرات

Avatar
زهرا مهر ۲, ۱۳۹۸ - ۱۰:۴۱ ق٫ظ

سلام عزیزم ،ممنونم از مطلب مفید وزیبایی که ارائه دادید،من یوگی هستم ،به نظرمن یوگا صرفا یک ورزش نیست ،بلکه یک سبک زندگی محسوب میشه وهرچه بیشتر وقت بزاری،باپیرامون خود وطبیعت ،نظم وآرامش درونی بیشتری کسب می کنی، ومطمئنا پیرامونمون تصفیه وتزکیه میشه ،مانا باشید

پاسخ
Avatar
مینا صیادی مهر ۱۹, ۱۳۹۸ - ۹:۵۴ ق٫ظ

ممنون از نظر شما زهرا عزیز

پاسخ
Avatar
فرح فروردین ۱۴, ۱۳۹۹ - ۳:۲۴ ب٫ظ

ممنون بابت مطالب مفیدی گذاشتین

پاسخ

نظر دادن

Dream League Soccer APK 2020 + MOD + OBB Data