ذرت و سبوس آن

توسط حمید صالحی
701 مشاهده

با اینکه پس از گندم بیشترین سطح کشت اختصاص یافته به غلات در جهان متعلق به ذرت است، این ماده غذایی در کشور ما تقریبا جایگاهی در سبد غذایی روزانه ایرانیان ندارد؛ در صورتی که ذرت یکی از منابع مهم برای تامین فیبر مورد نیاز بدن انسان در جهان می‌باشد. شاید دلیل اصلی وارد نشدن ذرت به سبد غذایی خانواده ایرانی معرفی اولیه آن در ایران به عنوان سبوس ذرت برای دام باشد. البته که خواص بی‌شمار پوست ذرت برای دام مشخص است و هم‌اکنون نیز ذرت و سبوس آن در صنعت دام و طیور ایران استفاده گسترده‌ای دارد.

برای مثال هم‌اکنون سبوس ذرت غنی شده در صنعت لبنیات به عنوان پایدار کننده، بهبود دهنده بافت و ویژه‌گی‌های تغذیه استفاده می‌شود؛ و یا می‌توان به محصولی جانبی از ذرت به نام گلوتن ذرت اشاره کرد که در هنگام نشاسته‌گیری از ذرت تولید می‌شود، این پودر حاوی پروتئین بالایی بوده و با داشتن رنگدانه طبیعی فراوان به عنوان جزئی از جیره غذایی گاوهای شیرده مورد استفاده قرار می‌گیرد.

همچنین در کشور ما بجز استفاده در صنعت دام و طیور، پودر نشاسته ذرت که فاقد سبوس آن بوده به کرات در شیرینی‌پزی و یا در وسایل آرایشی و بهداشتی به عنوان قوام دهنده و یا برای کاهش رطوبت استفاده می‌شود.

پس از نام بردن تمامی این کاربردها می‌توان گفت یک استفاده مهم از قلم افتاده است! استفاده ذرت در غذای روزانه انسان به همراه سبوس آن.

ذرت کامل به دلیل وجود دو ماده غذایی مهم می‌تواند در رژیم غذایی روزانه ما قرار گیرد.

ذرت و سبوس آن

۱. پانتوتنیک اسید یا ویتامین “ب۵”:

این ماده تقریبا در تمام مواد غذایی به مقدار کم یافت می‌شود اما می‌توان پس از اضافه کردن ذرت به رژیم غذایی به طور کامل از نگرانی ابتلا به بیماری‌هایی که در اثر کمبود ویتامین “ب۵” ایجاد می‌شوند آزاد شد.

این ویتامین محلول در آب برای متابولیسم کربوهیدرات‌ها، چربی‌ها و پروتئین در بدن انسان ضروری بوده و در سنتز هورمون‌ها نقش اساسی ایفا می‌کند.

بدن انسان به طور متوسط به ۵ میلی‌گرم ویتامین “ب۵” در روز نیاز دارد. این میزان در زنان باردار و یا شیرده به ۷ میلی‌گرم در روز افزایش پیدا می‌کند. همچنین در داروسازی این ویتامین در داروهای جلوگیری از ریزش و استفاده می‌شود.

ذرت و سبوس آن

با توجه به خواص این ماده می‌توان گفت استفاده از ذرت و سبوس آن در رژیم غذایی روزانه می‌تواند در کاهش وزن، جلوگیری از آسیب پوست و مخاط بدن در سرما یا در هنگام مواجهه طولانی با باد و همچنین کاهش سرعت ریزش مو و یا قطع ریزش مو موثر باشد.

null

۲. لوتئین و زاگزانتین

 لوتئین یک آنتی اکسیدان قوی محسوب می‌شود که علاوه بر جلوگیری از بیماری‌هایی مانند سرطان و تنگی عروق به پیشگیری از بیماری‌های چشمی و پوستی نیز کمک می‌کند.

براساس تحقیقات، افرادی که در معرض نور مستقیم خورشید به مدت زیاد هستند احتمال ابتلا به بیماری‌های پوستی و تخریب سلول‌های داخل چشم بالاتری نسبت به افراد عادی دارند. مصرف روزانه ۶ میلی‌گرم لوتئین به پوست و سلول‌های داخلی چشم شما کمک می‌کند در مقابل اشعه‌های بیماری‌زای نور خورشید آسیب کمتری ببینند.

ذرت وسبوس آن

زاگزانتین نیز در تمامی خواص با لوتئین مشترک و به نوعی همکار است!!! بجز اینکه طبق گزارش پژوهشگران مصرف روزانه ۶ میلی‌گرم زاگزانتین به همراه لوتئین می‌تواند انسان را در برابر ضعف عضلانی ناشی از کهولت سن محافظت کند.

همچنین شما می‌توانید با مصرف روزانه ۱۰ میلی‌گرم لوتئین و زاگزانتین در رژیم غذایی روزانه خود، سلامت پوستتان را در برابر اشعه ماوراء بنفش خورشید را تضمین کنید و صاحب یک کرم زد آفتاب طبیعی برای پوستتان باشید.

از محبوب‌ترین غذاهای ساخته شده از ذرت در جهان می‌توان از برگه ذرت یا برشتوک نام برد.

ذرت و سبوس آن

برگه ذرت یا برشتوک

 اولین بار این غذا بر پایه ذرت در سال ۱۹۸۴ توسط جان‌هاروی‌گلوک تولید شد و توانست در رژیم غذایی مردم دنیا به یک صبحانه محبوب به همراه شیر تبدیل شود. در حال حاضر برگه ذرت صرفا از ذرت تهیه نمی‌شود و در تهیه آن از دیگر غلات نیز برای کامل کردن خواص آن استفاده می‌شود.

کورن فلکس‌های رژیمی سرشار از سبوس که در بازار عرضه شده برای افرادی که سعی در کاهش وزن خود دارند و یا ورزشکارانی که در رژیم غذایی کم کربوهیدرات به‌سر می‌برند مناسب بوده و توصیه می‌شود.

شما می‌توانید این خوراکی جذاب را برای کودکانی که به خوردن صبحانه رقبت نشان نمی‌دهند به‌صورت سالم و سبوس‌دار در خانه تهیه کنید.

در نظر داشته باشید کورن فلکس‌ها در فرایندی صنعتی تولید و دگرگون می‌شوند و درقالب‌های مصنوعی ریخته و به شکل برگه ذرت در‌می‌آیند و برای طعم و مزه بهتر به آن انواع قندها و نمک و فیبر و اضافه می‌کنند. بنابراین نوع سبوس‌دار و« بیو» آن را انتخاب کنید که مواد افزودنی کمتری دارند.

ذرت و سبوس آن

خطر:

غلات صبحانه همراه شیر به عنوان یک وعده غذایی کامل و مغذی محسوب میشوند؛ اما اگر به دلیل کمبود وقت و حوصله از این نوع غلات صبحانه استفاده همیشگی می‌کنید مراقب اضافه وزن خود باشید. تحقیقات نشان می‌دهد کودکانی که تنها از این نوع خوراکی در صبحانه استفاده می‌کنند از چاقی رنج می‌برند.

همچنین به دلیل غوطه‌ور شدن در شیر ممکن است بدون اینکه به دقت جویده شوند، بلعیده شده و منجر به مشکلات گوارشی شوند.

مطالب پیشنهادی ما برای شما

نظر دادن

Dream League Soccer APK 2020 + MOD + OBB Data