برای مراقبت از دندان های خود در خانه / از همین امشب دست به کار شوید

توسط مریم کوهشاری
414 مشاهده

دندان‌ یکی از مهم‌ترین اعضاء بدن است که در طی روز برای مصرف انواع خوراکی به آن‌ نیاز داریم. خوب جویدن یکی از رازهای مهم سلامتی است. وقتی قادر باشید غذا را به خوبی بجوید، به سیستم گوارش هیچ آسیبی وارد نمی‌شود. اما دندان‌ به همان اندازه کاربردی است، آسیب‌پذیر نیز هست. به طوری که خیلی سریع‌تر از سایر اعضاء بدن غیرقابل استفاده می‌شود. پوسیدگی دندان یکی از مشکلات شایع در بین بسیاری از افراد است. اگر می‌خواهید به این مشکل مبتلا نشوید باید به توصیه‌های مهم برای مراقبت از دندان توجه کنید.
آنچه در ادامه می‌خوانید:

  • پیشگیری بهتر از درمان است
  • توصیه‌های مهم برای مراقبت از دندان
  • مسواک زدن قبل از خواب شبانه
  • روش صحیح مسواک زدن را فراموش نکنید
  • از خمیردندان‌های حاوی فلوراید استفاده کنید
  • برای محافظت از دندان‌ها چی بخوریم؟
  • مصرف غذاهای حاوی کلسیم، فسفر و ویتامین D
  • خودداری از مصرف غذاهای سدیم‌دار
  • خودداری از مصرف نوشیدنی‌های گازدار
مراقبت از دندان / مراقبت از دندان ها/ مراقبت از دهان و دندان

پیشگیری بهتر از درمان است

دندان از آن دسته اعضایی است که به چکاپ و بررسی مداوم در طول سال نیاز دارد. قبل از اینکهزسیاه رنگ شود و یا شما احساس درد دندان داشته باشید، باید به فکر مراقبت از دندان های خود باشید. یکی از بهترین راه‌های پیشگیری از پوسیدگی دندان معاینه است. به طوری که باید در سال ۲ بار این کار را انجام دهید.

توصیه‌های مهم برای مراقبت از دندان

برای داشتن دندان‌های سالم توصیه‌های زیادی وجود دارد که در ادامه به آن‌ها می‌پردازیم.

یکی از مهم‌ترین توصیه‌ها برای مراقبت از دهان و دندان مسواک زدن شبانه قبل از خواب است. در طی روز انواع خوراک‌ها را با دندان‌های خود می‌جوید که مقدار کمی از آن بر روی دندان باقی می‌ماند.

مسواک زدن قبل از خواب شبانه

یکی از مهم‌ترین توصیه‌ها برای مراقبت از دهان و دندان مسواک زدن شبانه قبل از خواب است. در طی روز انواع خوراک‌ها را با دندان‌های خود می‌جوید که مقدار کمی از آن بر روی دندان باقی می‌ماند. اگرچه بزاق دهان می‌تواند مقدار زیادی از بقایای مواد غذایی را از لابه‌لای دندان‌ها پاک کند، اما کار مهم‌تر مسواک زدن است.
در واقع شما با مسواک زدن از دندان‌های خود در برابر باکتری‌های مضر محافظت می‌کنید. این باکتری‌ها در نتیجه باقی ماندن انواع موادغذایی در لابه‌لای دندان، لثه و زبان ایجاد می‌شود. به مرور زمان موادغذایی به جرم تبدیل می‌شوند که رنگ‌ دندان‌ها نیز به زرد گرایش پیدا می‌کند.
این جرم حاوی باکتری‌های مضری است که به ساختار دندان‌ها آسیب می‌رساند و به مرور زمان دندان‌های شما پوسیده می‌شود.

باید به توصیه‌های مهم برای مراقبت از دندان توجه کنید.

روش صحیح مسواک زدن را فراموش نکنید

یک توصیه‌ی مهم دیگر برای مراقبت از دندان ها درست مسواک زدن است. شما حتی اگر هر شب قبل از خواب مسواک بزنید اما روش آن درست نباشد، هیچ تاثیری در سلامت دهان و دندان ندارد. مسواک زدن باید با حرکات ملایم و دایره‌ای باشد. به طوری که جرم روی دندان را پاک کند.
بعد از اینکه دندان‌ها را به خوبی مسواک زدید، زبان هم باید به طور کامل تمیز شود. زیرا بخش زیادی از باکتری‌های مضر بر روی زبان قرار می‌گیرند. حتی زبان کثیف عامل اصلی بوی بد دهان است.

فلوراید ماده‌ای مفید برای استحکام دندان‌هاست. این ماده می‌تواند دندان‌ها را در برابر پوسیدگی محافظت کند. زمان تهیه‌ی خمیردندان حتماً به این مورد توجه کنید.

از خمیردندان‌های حاوی فلوراید استفاده کنید

فلوراید ماده‌ای مفید برای استحکام دندان‌هاست. این ماده می‌تواند دندان‌ها را در برابر پوسیدگی محافظت کند. زمان تهیه‌ی خمیردندان حتماً به این مورد توجه کنید. حتی دهانشویه‌های حاوی فلوراید هم به سلامت دندان‌های شما کمک می‌کنند.

برای محافظت از دندان‌ها چی بخوریم؟

قسمت دیگری از مراقبت از دهان و دندان به غذاهایی مربوط می‌شود که در طی روز مصرف می‌کنید. به طور کلی برای داشتن دندان‌های سالم باید رژیم غذایی زیر را در نظر داشته باشید:

توصیه‌های مهم برای مراقبت از دندان

مصرف غذاهای حاوی کلسیم، فسفر و ویتامین D

دندان‌ها به کلسیم، فسفر و ویتامین D نیاز زیادی دارند. پس مصرف مواد غذایی مثل لبنیات می‌تواند میزان کلسیم مورد نیاز بدن را تأمین کند. سویا، مغز تخمه بدون نمک، دوغ و شیرخشک بدون چربی حاوی مقدار زیادی فسفر هستند. از سوی دیگر مصرف برخی غذاها مثل ماهی هم برای تأمین ویتامین D ضرورت دارد.
البته یک روش راحت‌تر برای تأمین ویتامین دی وجود دارد. شما می‌توانید روزانه به مدت ۲۰ دقیقه در مقابل نور آفتاب قرار بگیرید. در این مدت از کرم ضدآفتاب استفاده نکنید تا ویتامین آن را دریافت کنید.

خودداری از مصرف نمک یکی دیگر از توصیه‌های مهم ما برای مراقبت از دندان است. سدیم ماده‌ای است که کلسیم بدن را از بین می‌برد و آن را به سنگ کلیه تبدیل می‌کند.

خودداری از مصرف غذاهای سدیم‌دار

خودداری از مصرف نمک یکی دیگر از توصیه‌های مهم ما برای مراقبت از دندان است. سدیم ماده‌ای است که کلسیم بدن را از بین می‌برد و آن را به سنگ کلیه تبدیل می‌کند. پس برای اینکه کلسیم مورد نیاز دندان‌ها از بین نرود، باید نمک کمتری مصرف کنید. در این صورت دندان‌ها مقاوم و مستحکم می‌مانند.

 برای مراقبت از دندان ها مواد قندی کمتری هم مصرف کنید.

خودداری از مصرف نوشیدنی‌های گازدار

دانشمندان یک آزمایش جالب برای مشخص شدن تاثیر نوشابه‌های گازدار بر روی دندان انجام دادند. آن‌ها یک دندان سالم را داخل یک ظرف نوشابه گازدار انداختند و بعد از ۲۴ ساعت به آن نگاه کردند. در این آزمایش آن‌ها مشاهده کردند که دندان در طی ۲۴ ساعت در نوشابه حل می‌شود. به طوری که چیزی از آن باقی نماند.
این آزمایش محققان و پژوهشگران را به این نتیجه رساند که مصرف بیش از حد نوشابه‌های گازدار به مرور زمان باعث تسریع روند پوسیدگی دندان‌ها می‌شود. پس بهتر است حداقل یک بار در هفته نوشابه مصرف کنید. البته اگر مصرف آن را برای همیشه ترک کنید، به نفع شما خواهد بود.
در کنار نوشابه، باید برای مراقبت از دندان ها مواد قندی کمتری هم مصرف کنید. همانطور که می‌دانید موادغذایی شیرین به سلامت دندان‌ها آسیب وارد می‌کند.

مطالب پیشنهادی ما برای شما

نظر دادن

Dream League Soccer APK 2020 + MOD + OBB Data